Heybemizi doldurmaya devam ediyoruz. Yeni durağımız Cosmo Lab İstanbul oldu. Minik atölyesinde bizi misafir eden Evrim hanıma teşekkür ederiz. Öğrenmek bizim için uzun ve meşakkatli bir yol olduğu kadar; akan bir ırmak misali derinlik katan, açan pembe çiçekler gibi huzur veren, kimi zaman bisikletini alıp mahallede gezinen küçük bir çocuğun heyecanı, kimi zamanda sabahın ilk ışıklarıyla ilk siftahını yapan simitçinin sevinci oldu. Heybemize yeni tecrübeler ekliyoruz, güzel bilgiler öğreniyoruz. Bu yolda bize destek veren eczacılarımızdan, Ecz. Evrim Damar Konuk’a teşekkür ederiz. Keyifli okumalar…
Röportör: Rumeysa TOPRAK

 

Kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Evrim Damar Konuk. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldum. Yüksek lisans yapmak üzere Kanada’ya gittim; fakat çeşitli sebeplerden dolayı tamamlayamadan geri döndüm. Sonrasında uluslararası bir şirkette çalıştım ve yaklaşık 6 sene sonra kendi eczanemi açtım. 2006 yılından beri eczanemi aktif olarak yürütüyorum ve çalışmalarıma burada devam ediyorum. İşletme bölümünde yüksek lisansımı tamamladım. Ayrıca yurtdışında da çeşitli eğitimler aldım. İrlanda’daki eğitimler neticesinde Klinik Egzersiz diplomasını almış bulunmaktayım.


 Sizi ürün sunmaya yönelten durumlar neler oldu?

İnsanları temiz yaşama, iyi yaşama, temiz kozmetiğe, daha çok koruyucu tıp felsefesi üzerinden giderek kaliteli sağlıklı bir yaşama yönlendirmek oldu. 2017 yılında Hülya Kayhan Eryılmaz vasıtasıyla aromaterapi ile tanıştım ve bu alanda kendimi geliştirerek insanlara doğal ürünler sunmayı hedefledim. Cosmo Lab’ı bu şekilde kurmaya karar verdim.
 Neden Cosmo Lab?

Eczacılık fakültesinde öğrenim görürken kozmetik derslerini ve laboratuvarlarını da içinde barındıran bir isim olmasını tercih ettim. Cosmo Lab, öğrencilik yıllarımdan gelen bir isim.( Kozmetoloji ve laboratuvar)
 Elde ettiğiniz geri bildirimler nasıl oldu?

İnsanlar eczacı kimliğini de taşıdığım için daha çok güveniyorlar. Çok güzel geri dönüşler aldım bu noktada. Önce içine kattığım yağların ve diğer hammaddelerin yapılarını, neye iyi geldiklerini, hangi menşeili olduklarını insanlara açıklıyorum, sonrasında ise nasıl yapıldığına dair ufak videolar çekiyoruz, workshoplar yapıyoruz.
 Karşılaştığınız sorunlar neler oldu?

Kozmetik dünyası içerikten çok kokuya, biçime, renklere, algılara önem veriyor. İnsanlar bu nedenle krem sürdüğü zaman parfüm sürmüş gibi güzel kokmak da istiyor. Probiyotikli kremlerden dolayı “neden böyle kokuyor?” sorusuyla karşılaşabiliyorum. Bizim ilk amacımız; kişisel bakımdan önce sağlıklı bir cilt oluşturmak .


 Cosmo Lab’ı tanımlayan üç anahtar kelimeniz ne olurdu?

Organik, el yapımı, taze.
Ne tür ürünler mevcut, neler yapıyorsunuz?

Kişiye özel formüle ettiğim çeşitli ürünler mevcut. Talebe göre leke kremleri, probiyotikli sivilce kremleri, doğal güneş koruyucular, tonikler, peeling gibi ürünleri formüle ediyorum. Özellikle probiyotik içeren bariyer kremleri tanıtmaya ve faydalarını bilimsel temellere dayandırarak anlatmaya çalışıyorum. Topikal probiyotik uygulamasının egzama, atopi, akne, rosa ve yaşlanma üzerine olumlu etkileri var. Etki mekanizmasına baktığımızda; laktik asit sentezini arttırarak cildin asitlik düzeyini kontrol ediyor ve cilt doğal bir bariyer oluşturuyor.

 

 


 Son olarak eklemek istediğiniz ve biz öğrencilere tavsiye edebileceğiniz bir şeyler var mı?

Siz öğrencilere tavsiye edebileceğim en önemli şey, yabancı dilinizi geliştirmeniz. Çünkü bütün kaynakların, bütün bilgilerin neredeyse tamamı İngilizce. İngilizce olmayınca o kaynakları okuyup taramak ve inovasyon oluşturmak çok zor. Mezun olup, mesleğinizi elinize aldıktan sonra da araştırma, bilgi edinme noktasında kendinizi geliştirmelisiniz. Eczacılar her daim halkın güvenle, korkmadan danıştıkları insanlardır. Eczacılar bu manada, insanlara temiz gıda, temiz kozmetik, sağlıklı hayat ile ilgili bilinç kazandırmada çok önemli bir role sahiplerdir.

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*