images

Bizim internete giderek artan itimadımız ve geniş kaynaklara erişmenin kolaylığı öğrenme, problem çözme ve hatırlama yetilerimizi etkiliyor. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre interneti yardımcı hafıza olarak benimseme eğilimimiz var.

Hafızanın zihnin içinde olan bir şey olduğunu düşünüyoruz fakat gitgide zihnimizin dışındaki etkenlerin yardımıyla var olan bir şeye dönüşüyor.

Benjamin Storm soruları cevaplamak için bilgisayar veya akıllı telefona erişme ihtimalimizi değerlendirmek için deneyler yaptı.

Katılımcılar 2 gruba ayrıldı. Bir grup sadece kendi hafızasını kullanırken diğer grup Google ı kullandı. Daha sonra katılımcılara kendi seçtiği yöntemle soruları cevaplama hakkı verildi. Sonuçlar ortaya koydu ki ilk olarak bilgi bulmak için Google’ı kullanan katılımcılar çoğunlukla sonraki sorular için Google’a geri döndü. İnternet kullanmadan önce kendi hafızasını kullananlar daha az zaman harcadı. Hem daha kısa sürede hem daha az tekrarla soruları cevapladılar. İlk olarak internete başvuran katılımcıların %30u hafızalarından cevapladıkları basit bir soruda bile başarısız oldu.

Dr. Benjamin Storm’un yorumuna göre hafıza değişkendir. Araştırmalara göre interneti hafızamızı geliştirmek ve desteklemek için kullandığımız ölçüde ona daha da bağımlı hale geliriz. Oysaki öncelikle kendi hafızamızda sorunun cevabını aramalıyız.

Akıllı telefonlar ve diğer teknolojik cihazlarla daha fazla ulaşılabilir hale geldikçe günlük hayatımızda onlara bağlı hale geliyoruz.

Araştırmaya göre durum saptamada kesin metotlar kullanmak gelecekte aynı davranışı tekrarlamaya sebep olur. Tabi ki internet insan hafızasına göre kapsamlı, güvenilir ve hızlı. Google aramasıyla bilginin dünyasına eriştikçe günlük yaşamda küçük bilgileri hatırlama ihtiyacımız azalıyor.

 

Açelya Önder

Kaynak: Science Daily

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*