indir (1)

Helsinki Üniversitesinden bilim insanları zihnimizin bilgi kodlama yeteneğini ve elastikiyetini artırdığını keşfetti. Dil öğrendikçe zihnimizin bilgi işleme ve tepki verme yeteneği artar. Araştırmacılar önemli yeni bulguları özetleyen raporlar yayınladı.

Araştırmaya göre beynin dil öğrenme yetisi diğer yetileri kadar gelişmiş. Bu konuda yeterince bilgi olmamasının sebebi deney hayvanları üzerinde konuşma testi yapılamaması. Araştırmacılar EEG (elektroencephalography) ile beynin aktivite merkezini belirledi. Ortalama yaşları 24 olan 22 öğrenci araştırmaya katıldı. Başlarına elektrotlar yerleştirildi. Ana dilde ve yabancı dillerde kelimeler dinlendi. Yabancı kelimeler dinlendiğinde beyin faaliyetlerinde değişiklikler gözlendi. Araştırmacılar beynin yabancı kelimeleri işleme hızına odaklandı. Daha sonra nörofizyolojik veri katılımcıların bildikleri dil sayısı ve kaç yaşında öğrenmeye başladıkları ile kıyaslandı. Görüldü ki beynin bilgi işleme hızı kişinin dil öğrenme geçmişine bağlı olarak değişiyor.

Deney gösterdi ki daha önceden birkaç dil bilen katılımcılarda beyin aktivitesi daha yüksek. Sonuç olarak, yeni bilgi beyin fizyolojisini uyarır. Daha fazla bilgi zihni daha esnek kılar. Bilim adamlarına göre dil öğrenme deneyiyle beyin fonksiyonlarının çalışma mekanizmasını anlamak kaza, darbe ve benzer durumlardan sonra oluşan konuşma engellerinin tedavisi için çok önemli. Dahası, nöron ağlarını güçlendirmeyi ve oluşturmayı kavrayabilirsek öğrenme işlemlerini hızlandırmak geliştirmek için bu yöntemleri kullanabiliriz.

Kaynak: Science Daily

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*