Merhaba arkadaşlar, ben İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi  Eczacılık Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Gökçe Akelçi. Sizlere eczacılık mesleğinin  eğitim sürecinden  ve üniversitemiz hakkında merak ettiklerinize dair bilgi vermek istiyorum. Öncelikle en yakın sağlık danışmanı olarak nitelendirilen bu değerli mesleği seçtiğim için çok mutluyum.Eczacılık eğitimi 5 yıllık zorlu bir süreçten oluşmaktadır. Fakat üniversite hayatı, kurulan eşsiz dostluklar, laboratuvar da geçen eğlenceli zamanlar bu süreci güzelleştiriyor. 🙂

Eczacılık, sürekli olarak araştırmalar, çalışmalar yaparak  ve güncel bilgilerle kendimizi geliştirmemiz gereken bir meslektir. Bu bağlamda üniversitemizin bize olan katkısı çok büyüktür.

ÜNİVERSİTEMİZ HAKKINDA

Üniversitemiz, 2009 yılında VASEV (Vatan Sağlık ve Eğitim Vakfı) tarafında kurulmuştur. Kurulduğu yıldan  bu yana kaliteyi esas alarak güçlü ve özgüvenli bireyler yetiştirmeyi amaçlamıştır. Bunu sahip olduğu nitelikli akademisyenler ve kariyer odaklı eğitim sistemiyle yapmaktadır.Hocalarımız bizleri geleceğe ışık tutan birer eczacı olarak yetiştirmektedir. Biz öğrenciler bu anlamda oldukça şanslıyız.Tam olarak 9 profesör hocamız bulunmakta ve profesörlerimizin hepsi derslere girmektedir.

Üniversitemizde öğrencinin ortalaması  baz alınarak başarı bursu verilmektedir. Ayrıca engelli öğrenci bursu, kardeş indirimi ve milli sporculara burs imkanı tanımaktadır.

Eczacılık fakültesi, Zeytinburnu- Topkapı  yerleşkesinde yer almaktadır. Metrobüs ve tramvaya yakın olması nedeniyle ulaşım kolaydır.

ECZACILIK FAKÜLTESİ DERSLERİ HAKKINDA

Derslerimiz eczacılık bölümünün getirdiği şartlardan dolayı fazlasıyla yoğun geçiyor. Bölüm türkçe olup hazırlık yoktur. Eğitim süremiz 5 yıldır. Mezuniyet tezimizi hazırlamamıza yardımcı olmak için 1. sınıftan itibaren hocalarımızla her yıl projeler yapmaktayız. Ve bu projelerimizin sunumunu gerçekleştirmekteyiz. Bu sayede hocalarımız bizleri birebir tanımaktadır.

Derslerde geçme notu 50 dır.Bunun dışında Farmasötik kimya, Farmakognozi ve Farmasötik teknoloji derslerinin finaline girebilmek için laboratuvarlarında dönem sonunda yapılan sınavında en az 50 notunu alma koşulu vardır. Genel olarak %40 vize %60 final olarak değerlendirilir. Laboratuvarı olan derslerde ise %30 vize %10 lab notu ve %60 final olarak yüzdeliklere ayrılır. Fakat bu durum ödevlere, yapılan quizlere ve hocalara göre bazen farklılık gösteriyor.

Zorunlu derslerin dışında gerek mesleğimize yönelik gerek kendimizi başka alanlar da geliştirmemize yardımcı olmak için birçok seçmeli dersler veriliyor. Bunların içinde bir sağlık danışmanının bilmesi gereken  işaret dili eğitimi de yer alır.

Stajlarımız her üniversite de olduğu gibi 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıf sonlarında yaz stajları (en az 20 iş günü) ve 5. sınıfta ise dönem içi staj yapmaktayız. Okulumuz bizlere yurt dışında da staj imkanı sunmaktadır.

SUNULAN FIRSATLAR 

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Eczacılık Öğrenci Topluluğu (YYUPSA)  birçok sosyal sorumluluk projesi gerçekleştiriyor. Dönem için de ilaç fabrikaları, botanik bahçe gezileri yapılıp bize çalışma alanlarımız hakkında bilgiler verilmektedir. Zaman zaman alanında uzman konuşmacılar gelecekte bizleri nelerin beklediğini ve mesleğimizin alanları ile ilgili sunumlar yapmaktadır. Bütün bunların dışında erasmus programına katılarak güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz. 🙂

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*