ilknur2

Hoş geldin meslektaşım!

 

Ben İlknur Günaydın, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2016 mezunuyum. Meslekte daha çok yeniyim ancak okulumun bana sunduğu olanaklar ve kendimi geliştirme çabam sayesinde kendimi tecrübesiz yeni mezun gibi hissetmiyorum.

 

Öncelikle her meslekte güncellenmek zamana ayak uydurmak değerlidir ama Eczacılıkla ilgili her gün o kadar çok değişecek ki öğrenme isteğini hiçbir zaman söndürmemen gerekli.  Yeditepe Üniversitesi bunun için en iyi adres!

 

Yeditepe Üniversitesi 1996 yılında kurulmuş en köklü vakıf üniversitelerinden biri. İngilizce eğitim veren ve vakıf üniversitesi bünyesinde kurulan ilk eczacılık fakültesi olduğu için kendini özel hissedebilirsin.

 

Yeditepe Üniversitesinde tüm fakülteler 26 Ağustos Kampüsü içerisinde bulunur kimisi kısa ve daha akılda kalıcı olduğundan ‘Kayışdağı Kampüsü’ der buraya. Eskiden merkez noktalara uzaklığı ile bilinirmiş ancak bugün oldukça merkezi konumu kendisi oluşturmuş, İstanbul içerisinde harika bir yeşilliği ve muhteşem bir havayı bizlere sunmakla meşgul.

 

Yeditepe Üniversitesi’nde Eczacılık eğitimi nasıl?

 

            Eğitim dilimiz İngilizce olduğu için üniversitenin Proficiency sınavını geçemezsen İngilizce bilgine bağlı olarak genelde 1 sene hazırlık okuyorsun, İngilizce rüyalar görmeye hazır ol!  Hazırlık okulunu zaman kaybı olarak görenler de var ancak kesinlikle yeni çevre edinmek, okula ve en önemlisi şehre alışmak için mükemmel bir zaman, sonrasında zaten laboratuvar raporları, vize haftası, final dönemi derken zaman alıp başını gidecek.

Yeditepe Üniversitesi’nin en çok dikkat ettiği konulardan biri de hocaların seçimi. Tüm hocalarımız Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun ve hepsinin en az bir kez yurtdışı öğrenim ve öğretim deneyimi olmuş kişiler. Her fakültede olduğu gibi eğitim süresi 5 sene. Tamamlaman gereken 300 AKTS ve 5 staj mevcut. Bu stajlarının ilki ikinci senenin içerisinde okuldaki Uygulama Eczanesi’nde gerçekleşir. İkinci stajın ikinci sınıfın yaz döneminde 20 iş günü olarak eczanede yapmak zorunludur. Üçüncü stajın ise üçüncü sınıfın yaz döneminde 30 iş günü olarak eczanede tamamlanır. Dördüncü staj içinse iki seçeneğin var ilaç firması veya hastane, bu stajında 30 iş günü olmak zorundadır ve dördüncü sınıfın yaz döneminde tamamlanır. Beşinci stajın ise beşinci sınıfın bahar döneminde başlar ve en uzun süren (60 iş günü) ve sana en çok değer katan stajdır. İsteğine göre hastane, eczane ve ilaç firması olarak seçebilirsin. Stajlar çok önemli çünkü kendini tanıdığın, mesleği tanıdığın en verimli zamanlar.

Yeditepe Üniversitesi’nde lisans öğrencisiyken aynı zamanda da öğrenci asistanlığı yaparak az da olsa kendine bir gelir elde edebilir ve kendini geliştirmek istediğin anabilim dalında çalışmalara dahil olabilirsin.

Fakültemiz, ECZAK (Ulusal Eczacılık Eğitimi Akreditasyon Kurulu) ve ECZAKDER (Eczacılık Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından ‘Tam Akreditasyon’ almaya da hak kazanmıştır.

 

İlk sene hangi dersler beni bekliyor?

 

İlk sene derslerin çok yoğun olmayacak Temel Eczacılık Bilimleri eğitimi ile giriş olduğu için rahat bir dönem gezebildiğin kadar gez. Hazırlık okusan da okumasan da ilk sene programa dahil olan Akademik İngilizce derslerin olacak. Asıl zorluklar 2. senenin Bahar döneminde başlıyor ve 4. seneye kadar devam ediyor. Özellikle bu zamanlarda Farmasötik Kimya, Tıbbi Bitkiler ve ona bağlı Farmakognozi dersleriyle boğuşurken bulacaksın kendini. Diğer dersler kolay demiyorum elbet yanlış anlaşılma olmasın ama genelde en zorlanılan ders olarak Tıbbi Bitkiler dersi Yeditepe Eczacılık Fakültesi’nin tarihine geçmiştir. (Bir efsane olarak bknz. Prof. Dr. Erdem Yeşilada).

Derslerde geçme notumuz 50 puandır ve finalden en az 50 puan almak zorunludur. Derslerdeki oranı genel olarak %40 vize, %60 final şeklinde olur. Laboratuvarı olan derslerde ise %20 Lab, %20 birinci vize, %20 ikinci vize, %40 final puanıdır. Bu Lab puanın içinde de raporlar, vize ve final olarak yüzdelikler ayrılır. Bu oranlar hocanın vereceği ödevler ve yaptığı quizlere göre değişebilir. İlerleyen dönemlerde hepsini çok iyi bileceğin için şimdiden kafa karıştırmak istemiyorum ancak laboratuvar sınavında başarısız olursan dersin final sınavına giremediğini de vurgulamak isterim ama olsun bütünleme var.

 

 

Yeditepe Üniversitesi’nin tanıdığı ek olanaklar neler?

 

Zorunlu alacağın dersler yanında, programınıza uyan istediğiniz fakülteden istediğiniz dersleri de alabilirsiniz. Mesela; diksiyon, sinema tarihi, müzik terapisi, popüler müzik, mitoloji, psikoloji, sahne sanatları, yönetim, bir çok yabancı dil vb. seçeneğin olacak. Bunları programım çok doldu diyerek es geçme çünkü hayatta kendin için fark yaratmak istiyorsan herkesin almak zorunda olduğu dersler dışında da kendine eklediğin bilgiler olmalı ve bu bilgileri seçmeli ders olarak üniversite hocalarından elde edebilme fırsatın varken kaçırma, seçmeli ders zamanlarını kendine ayırdığın vakit olarak gör.

Özellikle günden güne gelişen kavram olan ve siz yeni neslin daha çok dikkatini çeken girişimcilik için okulumuzun KOSGEB ile anlaşmalı olan Girişimcilik (Entrepreneurship) dersini alarak devlet hibesinden yararlanabilirsin de.

Okulumuzda birde yeni kurulan birim olan The Futureland (Gelecek Merkezi) olanakları ile kişisel gelişimini her zaman destekleyecek bir oluşum buradaki fırsatları da değerlendirebilirsin.

Kariyer ve Gelişim ofisi tarafından her sene bahar döneminde bir hafta Kariyer Haftası olarak düzenlenir. Eczacılık Fakültesi içinde ayrıca düzenlenen bu kariyer haftasında hem gönüllü öğrenci olarak çalışabilir hem de seminerlere katılarak eczacılık hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir, özellikle ilaç firmaları çalışanları ile tanışma fırsatı yakalayabilirsin.

Fakültenin üçüncü döneminden itibaren ise Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile çift anadal,  İşletme Bölümü’nde, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü’nde, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nde ve Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde yan dal yapabilirsin.

Okulumuzda her fakültede ortalamasıyla ilk 3’e giren kişilere öğrenim bursu sağlanır. İhtiyacın olursa yurt bursu veya yemek bursu sağlanmasını da talep edebilirsin.

ERASMUS olanaklarından da sonuna kadar yararlanmalısın. Hızla artan bir talep var o yüzden fırsatı kaçırma derim. Erasmus veya Staj hareketliliği programına dahil olabilirsin.

Her sene Eczacılık Bayramı haftasında İstanbul’daki Eczacılık Fakülteleri ile basketbol turnuvası düzenleniyor. Basketbolda iyiyim dersen takıma dahil olabilirsin. Turnuva Yeditepe spor salonunda gerçekleşiyor ve Yeditepe Eczacılık 3 senedir üst üste şampiyon oldu. Yaşasın Yeditepe Ecza!

 

 

Üniversitenin topluluklarında aktif rol alabilir miyim?

 

Yeditepe’de aktif olarak 43 kulüp bulunmakta. Hobilerine, merak ettiğin alanlara ve fakültenle ilgili olanlara üyeliğini yaptırabilir ve buralarda aktif olarak katkı sağlayabilirsin. Kulüp tanıtım stantları her sene Hazırlık öğrencilerinin de okula geldiği ilk hafta Sosyal Tesisler binasında açılır bu haftayı kaçırma!

ilknur

 

Eczacılık Fakültesi için benim 1. sınıfta dahil olduğum ve 5. sınıfta başkanlığını yaptığım SANITAS kulübü ile tanışabilirsin. Tüm sağlık fakültelerini bir arada toplayan ilk multidisipliner sağlık kulübüdür SANITAS. Burada tüm branşlardan çevre edinir ve koskocaman bir sağlık ağı kurabilirsin kendine. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Hemşirelik Bölümü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile ortak çalışmalar yürütebileceğin harika bir ortam sunar sana.

Kulüplerde aktif olarak görev alan herkes Rektörlük tarafından oldukça desteklenir. Özellikle yurt dışı kongrelerinde EPSA (European Pharmaceutical Students’ Association), IPSF(International Pharmaceutical Students’ Federation), EAHP(European Association of Hospital Pharmacists) gibi her sene okulumuzdan başvuran ve kulüpte katkısı olan kişilere SANITAS tarafından destek sağlanır.

 

Yerleşkeme yakın yerler ve şehir olanakları neler?

 

Türkiye’de en çok olanağa sahip olduğun şehir İstanbul, o yüzden şehir olanaklarından çok Yeditepe’nin yakın çevresini kısaca anlatayım. Açıkçası ben İstanbul’un Anadolu yakasını daha çok seviyorum. İstanbul’un o karmaşıklığı Anadolu yakasında o kadar hissedilmiyor. Ataşehir semti de oldukça nezih ve yaşanabilecek bir merkez. Kadıköy ise okulda herkesin en az bir kez tattığı okulun üst kapısından binilen 19 ile 45 dakika. Okulun alt kapısından ise 16F ile 45 dakika süren yolculuktan sonra Üsküdar’a Kız Kulesi seyrine ulaşabilirsiniz.

Okul çevresinde kafeler ve yemek yerleri olarak oldukça gelişmiş durumda özellikle ders çalışmak için herkesin uğradığı nokta olan kafeye bayılırız.

 

Mezun olduktan sonra beni ne gibi fırsatlar bekliyor?

 

Serbest eczane açmanın yanı sıra, ilaç sanayiinin pazarlama, ruhsatlandırma, medikal, farmakovijilans, klinik araştırmalar, AR-GE, farmakoekonomi, üretim gibi çok çeşitli alanlarında ve hastane eczanelerinde çalışabileceğin gibi yurt dışı/yurt içi doktora programlarına katılarak, akademik kariyer yapma imkanı da bulabilirsin. Tabi ki, Yeditepe Üniversitesi’nde alacağın İngilizce eğitim ile hem ilaç firmalarının vazgeçilmezi oluyorsun hem de eczanende özellikle kıyı şeridindeysen turistlere farmasötik bakımı daha kolay uygulama şansın oluyor.

 ilknur3

 

*Yeni çıkan yasalardan, yönetmeliklerden hiçbir zaman gözün korkmasın. Türkiye’de dakikalar içinde her alanda pek çok şeyin yıkılıp yeni baştan düzenlendiğini unutma.

*Stajlarını farklı şirketlerde, departmanlarda, eczanelerde, hastanelerde yaparak kariyerine öğrenciyken şekil ver ve kendini ona göre geliştirmeye devam et.

*Eczacılık kongrelerini kaçırmamaya çalış özellikle öğrenci kongrelerinin hem arkadaş hem bilgi yönünden sana çok şey katacağını bilmelisin.

*Kariyerin hangi yönde olursa olsun mutlaka yüksek lisans yap.

*Senden üst dönemlere her zaman soru sor, çekinme. Emin ol sınavlarda en büyük kurtarıcın onlar olacak.

*Sadece İngilizce ile yetinme. En çok kullanılan yabancı dilleri de öğrenmeye çabala.

 

 

Ecz. İlknur Günaydın

 

 

Yeditepe Üniversitesi web sitesi: http://yeditepe.edu.tr

Yeditepe Üniversitesi twitter hesabı: https://twitter.com/yeditepeuni

The Futureland (Gelecek Merkezi) : https://yeditepe-futureland.com

SANITAS kulübü Facebook: https://www.facebook.com/sanitasclub/

SANITAS kulübü Twitter hesabı: https://twitter.com/7tepesanitas

Find this content useful? Share it with your friends!

3 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*