2016-09-08-13-34-01-550Merhabalar! Ben Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 3.Sınıf öğrencisi İsmail Can BEŞİKCİ. Fakültemizin açılışının 5, öğrenci alımının 4.yılında sizlerle buluşacak olmaktan çok heyecanlıyız! Bu heyecanı paylaşmak ve yardımcı olmak adına Ayşenur Yanardağ ile en çok sorulanları derledik ve cevapladık. Üniversitenin kendini bulma ve gerçekleştirme yeri olduğu biliyor, bu yolda sizlere yoldaş olmayı hedefliyoruz. Heyecanınız ve kendinizi geliştirme isteğinizle birleşip, yeni projelere imza atmak yegâne hedefimiz. Bu bağlamda heyecanınıza ortak oluyor ve sizleri bekliyoruz! Hazırsanız, en çok sorulanlara geçelim!

1-Trakya Üniversitesi’nde Eczacılık Öğrenimi nasıl?

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Güz-Bahar (5-5)  dönemine sahip, 5 yıllık bir bölümdür. Üniversitemizde dönem tamamlamak AKTS ( Avrupa Kredi Transfer Sistemi) hesabına dayalıdır.  AKTS kredisi, ders ünitelerini tamamlamak için gerekli öğrenci iş yükünü gösteren (1 ile 60 arasında) sayısal değerdir. Bir dönemde maksimum 30 zorunlu 15 isteğe bağlı kredilik ders alınabilir. Derslerde geçme notu 60’dır.Bu harflik sistemde CC’ye tekabül eder. Genel ortalamanız 2,50 ve üzeri olduğu takdirde [50-59.4] arasındaki notlarınız süpürerek geçme yoluyla geçilir. Vize notunun %30’u, final notunun %70’i etkilidir. Üzülme! Şayet istediğin başarıyı finalde yakalayamazsan, büt sınavı notun, final notun yerine geçecektir. Şayet dersin kalırsa 15 Kredilik isteğe bağlı ders alma hakkına sayabilirsin. Bu rakamlar seni korkutmasın. Akademik kadro açısından son derece bilgili ve ilgili hocalarımızla birlikte olacaksın. Bu yolu deneyimlemiş bizler, sana not desteği olarak yanındayız. Hocalarımızın ders esnasındaki paylaşma isteğiyle sadece mesleğimizi değil, hayatı da öğreneceksin. Öğrenciye her zaman değer veren ve dinleyen bir fakülteye hoş geldin! Kendini bulmanın ve gerçekleştirmenin yegâne yerindesin. Bilimsel bilgini arttırırken, arkadaşlık kavramını niteleyeceğin yerdesin. Aramıza hoş geldin!

2- İlk sene hangi dersler beni bekliyor?

Okula, fakülteye alışman ve başka bölümlerden arkadaş edinmen adına; ilk döneminin çoğunluğunu zorunlu ortak dersler oluşturacak. ZOD adını verdiğimiz zorunlu ortak derslerin; Temel Bilgi Teknolojileri (3 Kredi), Fizik-I (4 Kredi), Matematik-I(4 Kredi), Genel Kimya-I(4 Kredi), Temel Bilgi Teknolojileri-I (3 Kredi), Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi-I (2 Kredi), Türk Dili-I(2 Kredi) olmak üzere 19 krediyi tüm arkadaşlarınla birlikte alacaksın. Şayet sana kayıt esnasında sunulan İngilizce Muafiyet Sınavı’na girmeme veya geçememe durumda bu dersi de 2 kredi olarak alacaksın. Bu sınava girmeyi unutursan okulun başında tekrar yayınlanan sınav duyurusunu kaçırma. Artık Eczacılık derslerini duymaya hazır mısın? Eczacılık Terminolojisi (3 Kredi) dersi ile Latince kelimeleri öğrenmeye hazır ol. Davranış Bilimleri (3 Kredi) dersleri ile insan psikolojisi, iletişim noktasında daha çok bilgi sahibi olacaksın. Tıbbi Moleküler ve Biyoloji (3 Kredi) dersinde hücrenin derinliklerine yolculuğa çıkacaksın. Donanımı ve enerjisi yüksek hocalarla birliktesin! Dilerim ilk dönemini yüksek bir ortalama ve köklü dostluklarla tamamlarsın.

2-Eczacılık’ta hazırlık var mı? Muafiyet sınavı nedir? Bunu geçersem 4 sene mi okuyacağım?

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Türkçe eğitim veren bir kurumdur. Muafiyet Sınavı sadece ders bazlı olup, bu sınavdan geçerli not alman takdirde Zorunlu Yabancı Dil I ve II derslerinden muaf sayılacaksın. Geçememen durumunda iki dönemde derslere devam zorunluluğun olduğunu unutma.

2016-09-08-13-31-03-1153-Üniversitenin topluluklarında aktif rol alabilir miyim?

Var olan hobilerine devam edebileceğin ve yeni ilgi alanları edineceğin birçok aktif toplulukla karşılaşacaksın. Eczacılık Topluluğu, Bilimsel Araştırma Topluluğu, Gastronomi, Kişisel Gelişim Toplulukları, Tiyatro, Dans, Atıcılık… Aklına gelebilecek her şey… Eczacılık fakültesinde okuyacak olmana rağmen, ilgi alanına göre her türlü topluluğa katılabilirsin. Okul ilk açıldığında kurulacak olan stantları kaçırmamanı tavsiye ederim.

Ayrıca mesleğimizi koruyucu temellere dayalı Türk Eczacıları Birliği’nin Gençlik Komisyonu da fakültemizde 4 delege tarafından temsil edilmekte. Türk Eczacılar Birliği’ne üye olmak ve burada çalışmak için internet üzerinden üyeliliğini gerçekleştirip ulusal çaptaki etkinlik, kongrelerden haberdar olabilirsin. Fakültemizi temsil eden 4 delege yıllık akademik planını hazırladı. Sizleri projelere katılım ve destek için bekliyor!

4-Üniversitenin tanıdığı ek olanaklar neler?

Fakültemizin 2011’den bu yana bizimle. Dinamik kadrosu; seni kendini daha çok geliştirmeye itecek. Bu yoldan yürümek isteyen arkadaşlarıma her türlü imkânı sunan hocalarım ve arkadaşlarım olacak. Bilimsel çalışmalarını akademik ortamda sunma imkânı bulacaksın. Okula düzenlenen poster-sunum günlerini ve kurslarını takip edebilirsin. İlk sene Erasmus yapman mümkün değil. Bu seneyi İngilizce’ni geliştirmek için geçirirsen 2.senende okulun anlaşmalı olduğu yurtdışında bulunan okullarda okuyabilirsin. Her nerede olursan ol arkanda Trakya Üniversitesi’nin desteğini hissetmek çok güzel.

5-Kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?

Öncelikle okulun ilk haftalarda kulüpleri tanıtmak için açacağı – genellikle Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleşen – kulüp tanıtım günlerini kaçırma. Yeni yerinde olan Edirne Gençlik Merkezi’nde dilediğin kursa katılabilirsin. Kişisel gelişim seminerlerini tavsiye ediyorum, kendini bulmanda sana yardımcı olacak. Özellikle belirtmeliyim ki İngilizce’ni derslerin ağır değilken geliştirmeye bak. Ayrıca yabancı dilin için Erasmus+ Ulusal Ajans Projeleri’ni kaçırma. Konaklamanı, ulaşımını karşılayan birçok projeye sosyal medyadan ulaşabilirsin. Özetle; kendini geliştirmek ve deneyimlemek istiyorsan kapılar sana ardına kadar açık. Yeter ki iste 🙂

6-Üniversite kayıtlarında katkı ücreti ödeyecek miyim?

Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi diğer tüm üniversitelerde olduğu gibi örgün eğitim vermektedir. Bu bağlamda sonrasında veya öncesinde katkı ücreti gerektirmemektedir.

7- Yerleşkeme yakın yerler ve şehir olanakları neler?

Fakültemiz; Trakya Üniversitesi’nin en büyük yerleşkesi olan Balkan Yerleşkesi’ndedir. Yerleşke içerisinde Yaşam Merkezi’nde;  arkadaşlarınla bulaşabileceğin kafeler, yemek yiyebileceğin mekânlar, film ve maç günleri düzenlenen dev ekran bulunmaktadır. Acil ihtiyaç halinde market ve eczanenin olması avantajların dâhilinde. Lokasyon açısından; Edirne’nin merkezine şehir içi otobüs (ETUS) ve taksilerle ulaşım sağlayabilirsin. Kampüs içinde şehir içi otobüsler ücretsizdir.  Şehir içine giden otobüsler Sağlık Ek Binası ve Yaşam Merkezi Duraklarından kalkar.

Edirne tarihi ve doğal güzellikleri açısından zengin bir şehirdir. Karaağaç tarihi ve doğal yapısıyla gezip görülmeye değer. Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye’yi, kapalı çarşıları, hanları, hamamları, meşhur Saraçlar Caddesi’ni, büyük aşkların başlangıcına ortak olan Meriç Köprüsü’nü mutlaka ziyaret etmelisin. İlgi alanına göre şekillenen yerleri, keşfetme merakınla güzel anılar biriktireceğine inanıyorum.

8-Konaklama konusunda nasıl bilgi edinebilirim? Yerleşkemin yakınlarında devlet yurdu bulunuyor mu?

Fakültemiz Balkan Yerleşkesi’nde bulunmaktadır. Fakültemizin bulunduğu yerde Selimiye Devlet Yurdu ve Edirne Kız Yurdu var. Selimiye Devlet Yurdu kız-erkek konaklama sağlarken, Edirne Kız Yurdu’nda da konaklama sağlanıyor. Bunun dışında çevresinde yakın yurt-apart bulunmuyor. Fakat Edirne’de ulaşımın kolay olması sayesinde maksimum 20 dakikada istediğin yere ulaşabilirsin. Ayşekadın ve Şükrüpaşa Caddelerinde birçok apart bulabilirsin. Okula kaydını gerçekleştirdiğin zaman apartların ve yurtların tanıtım stantları açılacak. Buradan istediğin kadar bilgi alıp ziyaret edebilirsin.

9-Mezun olduktan sonra beni ne gibi fırsatlar bekliyor?

Mezunların çoğunluğunun Serbest Eczane Eczacılığı tercih etme sebebiyle, tüm adayların bilgisi ve ilgisi bu alanda sıkışmış durumda. Değişen dünyanın gelişen teknolojisiyle birçok fırsatlar ve yeni istihdam alanları karşımıza çıkıyor. Bu değişim bizim mesleğimize de yansıyor. Okula başladığın ve birçok etkinliğe katıldığın zaman Hastane Eczacılığı, Klinik Eczacılık, Spor Eczacılığı, Bebek dostu Eczane, Endüstri ve İlaç Firmaları terimlerini duyacaksın. 6197. Sayılı kanunun Eczacılar ve Eczaneler hakkındaki yönetmeliğine göre;  3500 kişiye 1 eczane düşüyor. Bu durum 2013 yılı ve sonrasında Eczacılık Fakültesi’ne başlayan bizler için geçerli. Bu seni korkutmasın, istihdam edeceğin birçok yerin var. Çalışmayı sevmen ve Eczacılar yetiştirmek istemen dâhilinde Akademisyen olarak devam edebilirsin. Hastane Eczacılığı ve Klinik Eczacılık’ı karıştırmamalısın. İkisinin ayrımını 3.sınıfta staj yaparken fark edeceksin. 4.Sınıfta tanışacağın ilaç firmalarının birçok departmanında araştırma-geliştirme, ruhsatlandırma, pazarlama gibi alanlarında çalışabilirsin. ‘İlaç firmaları eczacıları tercih etmiyor.’ Ön yargısını sakın düşünme. Arz-talebin içinden gelen, bu sektörü bilen biriyle çalışmak firmaların da ortak düşüncesi. Yalnızca firmaya başlayıp 2 sene sonra eczane açman düşüncesi firmaları tereddüde düşürüyor. Üniversite esnasında kendini bu yönde geliştirirsen, doğru yerde doğru kelimelerle kendini ifade edersen bu firmalar seninle çalışmak istiyor. Ünlü bir ilaç firmasının genel müdürünün bir eczacı(!) olması sana güç katmalı. Bu firmalar için yabancı dilini geliştirmeyi ihtimal etme.

Biruni Üniversitesi ve FarmaKariyer iş birliği ile gelen, Türkiye’ye özel ABD sistem alt yapılı eğitimi tavsiye ederim. Bu fırsatlar her bir eczacı adayı için geçerli. Dilerim tüm fırsatları kovalar seni mutlu eden alanı seçersin. İyi ki aramızdasın!

Find this content useful? Share it with your friends!

8 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*