kev

Merhaba, Meslektaşlarım ve  Eczacı Olmak İsteyen Arkadaşlar,

Siz okurlarımıza faydalı olabileceğini düşündüğüm yazımda öncelikle kendimi tanıtarak konuya başlamak istiyorum.Ben Karadeniz  Teknik  Üniversitesi  Eczacılık Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Kevser Tanış. Sizi çok fazla bilgiyle sıkmak istemiyorum onun için sohbet havasında yazmaya çalıştım. Umarım aklımızdaki sorulara biraz da olsa cevap bulabilmişizdir.

 

ECZACILIK NEDİR YA DA NE DEĞİLDİR?

Törenle giyeceğiniz beyaz önlükle başlar bu hikaye…

Hayalinde eczacılık olan arkadaşlarım ve eczacılığa yeni başlayan meslektaşlarım, sakın ola ki eczacılığın ilacı raftan alıp hastalara vermekten ibaret olduğunu düşünmeyin. İlacın üretiminden hastaya  ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan kişidir eczacı. Bunu biraz açacak olursak, bu yıl yaptığım ilk eczane stajımdan da hareketle size benim gözümden, bir eczacılık öğrencisi gözünden tanımlamaya çalışacağım.Eczane Eczacısı; hastası geldiğinde güler yüzlü bir şekilde onu karşılayan ve ilaçlarını verip yollayan biri gibi gözükür ama cümledeki eksik olan yer ilaçların birbiriyle etkileşimini( ki bunu eczacıdan başkası bilemez), ilacın kullanımını, kimlerin kullanabileceği gibi bilgileri hastanın anlayabileceği şekilde anlatan ve bu konuda onu aydınlatan kişidir. Yeri geldiğinde majistral ilacı yapan kişidir eczacı. Kısacası SİZ, HALKIN EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANISINIZ.

  • BİR ÖĞRENCİ GÖZÜNDEN KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ECZACILIK FAKÜLTESİ

Fakültemiz 2011 yılında kurulmuş olup bu yıl ilk mezunlarını vermiştir. Açıkçası daha yeni mezun vermiş bir üniversitede okumak nasıl olabilir de faydalı, eğlenceli ve kaliteli bir eğitim verebilir ki diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Evet bizim sayfalarca anlatacağımız bir tarihçemiz yok ama bence bunun avantajları da var (bardağın ne tarafına baktığınıza bağlı tabi). Çok kalabalık ve büyük bir okul olmadığımız için herkesin  birbirini en azından bir kere bile görmüş olması da sosyallik adına güzel bir şey açıkçası. Hocalarımızın ,dekanımızın yanına bile çekinmeden gidebildiğimiz ve samimi bir şekilde sohbet edebildiğimiz, onların tecrübelerinden kolaylıkla  faydalanabildiğimiz ve  hayallerimizden bahsedebildiğimiz ortamların olması da bence bizi diğer fakültelerden ayıran bir özellik.

  • OKULDA KENDİMİ GELİŞTİRMEK ADINA NELER YAPABİLİRİM?

Açıkçası bu sorunun cevabı daha çok size bağlıdır.Sizin kendinizi geliştirmek adına ne kadar öz verili olduğunuza bağlıdır esasen.Çeşitli yarışmalara katılabilir, kongrelere gidebilir ve seminerlere  katılabilirsiniz.Ve ilgi alanlarınıza göre çeşitli  kulüplere üye olabilirsiniz. Okulumuzda da mesleğimizin her türlü uygulama alanlarında eğitimin sürdürülmesi, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacı ile EMEG Birimi kurulmuştur  ve  ülkemizdeki bir eczacılık fakültesinde bu amaçla kurulan ilk ve tek birim olarak başlamıştır.Hocalarımızın da önderliğinde bize gerek seminerle gerekse yarışmalarla fayda sağlamaktadır.

Eczacılık fakültelerinin bir çoğunda olan ve okulumuzda da bulunan KTUPSA gibi öğrenci birlikleri vardır. KTUPSA  ise bu yıl, eczacılık adına tanınması gereken ve bize yeni ufuklar açan ECZ. Harun Kızılay ,ECZ.  Ahmet Nezihi Pekcan , PROF.DR Erdem Yeşilada ‘yı ağırlamıştır.

Bu gibi etkinliklere katılmak size yeni ufuklar ve hedefler kazandırmasının yanı sıra  yeni insanlar tanıyarak sosyalleşmenizi de sağlayacaktır.Açıkçası bu tür etkinlikleri önemli buluyorum çünkü çalışkan bir öğrenci (ilerde alanında iyi bir eczacı olmaya adaydır) aynı zamanda kendini diğer alanlarda da geliştirmelidir  ki bir farkı  olsun, değil mi? 😉

Üniversite hayatının sadece ders ve  okuldan ibaret olmadığını hepimiz biliyoruz ayrıca.

 

  • BİRAZ DA DERSLERDEN BAHSETSEK:)

Arkadaşlar okulumuzda hazırlık okumuyoruz ama İngilizce 1-2  dersleri alıyoruz. Yani 1. sınıfın iki döneminde de göreceksiniz. Ama bence İngilizceyi pek yabana atmayın derim çünkü çok karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz:) Gerek  üniversitede gerekse iş hayatında. Okulda ödev olarak makaleler çevirerek sunum yapabilirsiniz mesela…

 

Of ben nasıl yapacağım ya! Kendimi hiç hazır hissetmiyorum derslere! diyebilirsiniz ama kesinlikle bu konuda rahat olabilirsiniz çünkü ilk yıl okulumuz sizi hiç zorlamaz. Lisede gördüğünüz derslerin devamı gibi düşünebilirsiniz. Matematik, Fizik, Tıbbi Biyoloji, Genel Kimya gibi temel dersleri alacaksınız.Ama tabii ki bunun yanında size kendinizi yavaş yavaş eczacı olmaya alıştıracak derslerinizde olacak. Eczacılı tarihi ve Deontoloji, Fizyoloji, Anatomi gibi…

Sonrası zaten akıp gidecek farmakolojiler, farmasötik kimyalar, farmasötik teknolojiler…

İlacın etkisini merak edip ,neden kullanıyorum ben bu ilacı diyeceksiniz ve en sevdiğiniz  farmakoloji olacak belki de…

Ben ilacı hapıyla, iğnesiyle ,fitiliyle seviyorum deyip farmasötik teknolojiyi seveceksiniz belki de… Kim bilir?

Ama laboratuvar derslerini çok seveceksiniz çünkü kendinizi çok önemli araştırmalar yapar gibi hissedeceksiniz. Sanki insanlığın kaderi sizin elinizdeymişçesine:)

Belki de siz bulacaksınız hani şu insanların çare bulamadığı hastalıklara…

Laboratuar  derslerine gelecek olursak eczacılığın temeli diyebiliriz çünkü gün gelecek sabahtan  akşama kadar laboratuvarda olacaksınız.Derslere hazırlıklı gelmenizi öneririm en azından yarınki konuyu bir kere bile okumanız size çok fayda sağlar.

Başarı notuna ise vizelerin  ve finallerin katkısı % 50’dir yani ikisinin ortalaması alınır. Finallerden  en az 60 puan alma zorunluluğu vardır(bu husus birazcık öğrencileri zorlamaktadır.:)) Ama korkulacak bir şey yok, olur ya aksilik olur çalışamazsın. Biz öğrencilerinde dediği gibi bütünlemelere girmeye hak kazanırsın.:)

 

  • PEKİ YA KAMPÜS HAYATI

Üniversitemiz konum itibariyle maviyle yeşilin en uyumlu ve görkemli bir noktada buluşmuş olması size bu manzara karşısında fotoğraf çekme isteği ve belki de saatlerce manzaraya bakma isteği uyandırabilir. Yani kısaca manzaraya doyacağınız bir yerdir Trabzon.

Kampüse biraz bakacak olursak öğrencilerce en çok sevilen ve gidilen yer olarak şenlik alanı dediğimiz büyük bir yer ve ortasında havuzu olan bir çimen alanıdır. Burası yıl içinde çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapar. Her yıl yapılan Hamsi Şenliği gibi…:)

Üniversitenin şenlik alanı, tüm öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirebildiği, tulum ve kemençe eşliğinde horon oynadığı ,çeşitli spor aktivitelerinde bulunduğu doğal ve geniş bir alana sahiptir.Öğrencilerin ders yoğunluğuna ve sınav stresine bir nebze olsun ara verdiği mola yeri de diyebiliriz.

  • ULAŞIM VE KONAKLAMA KONUSUNDA SIKINTI ÇEKER MİYİM?

Trabzon, ulaşım konusunda pek zorluk çekeceğiniz bir yer değildir.Gerek küçük dolmuşlarla gerek belediye otobüsleriyle kolaylıkla istediğiniz yere gidebilirsiniz. KYK kız yurtları ise (Olimpiyat  yurtları diye geçer )okulumuzun önünde olup büyük ve konforludur.

 

  • YA PEKİ HAYALİMDEKİ ECZACILIK?

Doktorun ilacı eczacıyla koordineli bir şekilde vermesiyle eczacının tedavi aşamasında etkinliğinin artması.

ARGE çalışmalarında eczacıların daha çok istihdam edilmesi bunun için öncelikle çalışma  imkanlarının artırılması sağlanmalıdır.

Eczacı; ilaç sanayiyle ilgili gelişmeleri yakından takip etmek için yurt dışında eğitim ve seminerler almalı ve bunu ülke şartlarına uyarlayabilmeli, ülke şartlarıyla karşılaştırabilmelidir.

Tüm dünyada ilaç sektörü gelişirken neden önemli hastalıkların ilacı ülkemizde üretilmesin ki?

KEVSER TANIŞ

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*