sad

Merhaba arkadaşlar,

Ben İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5. sınıf öğrencisi Büşra Akdeniz. Yazımda size hem eczacılık mesleği hem de üniversitemin olanakları ve üstünde durduğu noktalar hakkında bilgiler vereceğim. Eczacılık, zehir ve tedavi arasındaki bulunan ince çizginin üstündeki bir meslektir. Küçücük bir doz farkıyla ilaç, şifa veya zehir olabilir işte bu kadar hassas bir meslek olan eczacılığın öğrencisi olmakta gerçekten zorlu bir süreçtir. Eczacılık bölümü 5 senelik bir lisans eğitimden oluşuyor ve eczacılık eğitimi farmakoloji, farmasötik kimya, farmakognozi, farmasötik teknoloji, farmakoterapi  gibi ilacın başlangıcı ve sonu arasındaki her aşamayı işleyen birçok bilim dalının incelenmesinden oluşuyor. Eczacılık alanında geçmişte daha çok eczane eczacılığı tercih edilmiş olsa da eczacılığın çok geniş bir iş alanı vardır. Eczacı ilacın olduğu her aşamada görev alabilir. Başlıca bu alanlar: Eczane eczacılığı, Kamu eczacılığı, Hastane eczacılığı, Klinik eczacılık, Endüstri eczacılığı, Ecza depoları ve ilacın yer aldığı her alan olarak söyleyebiliriz. Bizim görevimiz eczacılığın her alanında aktif olmak ve mesleğimize sahip çıkmaktır. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi hasta odaklı bir eczacılık eğitiminin üstünde durmaktadır. Bu eğitim klinik eczacı yetiştirmek için kurulan temel bir sistemdir, okulun sitesinde şöyle açıklanmaktadır:

Eczacılıkta Hasta Odaklı Eğitim

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Amerika Birleşik Devletleri Colorado Üniversitesi Skaggs Eczacılık Okulu –Denver işbirliği ile hasta odaklı eğitim programı başlattı. Türkiye’de lisans eğitiminde ilk olma özelliği taşıyan eğitim programı ile öğrenciye ilacın hazırlanması, analizleri, hastaya sunulması gibi ilaç­ odaklı bilgilerin yanı sıra hasta ­odaklı bilgi, beceri, davranış ve değerlerin de ağırlıklı olarak öğretilmesi hedeflendi ve eğitim programları bu yönde değiştirildi.

Hasta odaklı eğitimde eczacı sağlık hizmetini sunarken temel odak noktası olarak hastayı ve hasta gereksinimlerini karşılamayı hedefler ve ilaç tedavisinin hastanın hayat kalitesini artıracak ve devam ettirecek şekilde düzenlemesinde sorumluluk alır.

Bu amaçla temel olarak;

  • Hastanın ilaç tedavisi ihtiyacını değerlendirir ve muhtemel problemleri belirler.
  • Eğer bir veya daha fazla problem tespit ederse hekimlerle ve gerekirse hemşirelerle temasa geçerek yeni bir ilaç tedavi planı uygulanmasını sağlar ve süreci izler.
  • Hastayı doğru ilacı doğru zamanda, yeterli dozda ve düzenli kullanması için bilgilendirir ve danışmanlık yapar.
  • Böylelikle akılcı ilaç kullanımı ve hasta güvenliği gibi önemli konularda sağlık hizmetine katkıda bulunur.

İKBU Eczacılık Fakültesi’nde eğitim yüzde yüz İngilizcedir. İngilizce eczacılık eğitiminin uluslararası alanda eczacıya çok büyük katkıları vardır. Bilimsel olarak yayınlanan makalelerin İngilizce olması yabancı dil öğrenmemizi zorunlu hale getiren en büyük etmendir. Son olarak şunları söylemek istiyorum ki eczacılık gerçekten bu alanı severek gelmiş öğrenciler için çok güzel bir meslek dalı. Tekno lablarında yapacağınız kremleri kullanmamanızı ama ömür boyu hatıra olarak saklamanızı önererek yazıma son veriyorum.

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*