14249041_10154525959679184_682878167_n

Eczacılık öğrencileri ve aramıza yeni katılan Eczacılık’ı çok daha iyi yerlere getireceğine emin olduğumuz, mesleğimizi güvenle emanet edebileceğimiz yeni Eczacı adayları… Ben Gazi Üniversitesi 5. Sınıf öğrencisi Özge Çetin. Birinci sınıf olduğum zamanlar aklıma geldi size bu satırları yazarken. Gülümseyerek tekrar yaşadım o anları… Severek gelmiştim evet, beyaz önlüğü giydiğim o an beni bir daha bırakmayacak heyecanı hissetmeye başlamıştım. Yaptığımız merhemlerle, öğrendiğimiz ilaç mekanizmalarıyla, incelediğimiz bitkilerle… Yaklaştıkça adım adım Eczacı olmaya, ayakların yere daha sert bastıkça, insanlara biraz olsun yardım edebildikçe; ilaç konusunda hâkimiyeti kendinde hissetmeye başladıkça işte benim mesleğim diyorsun. Daha çok sarılıyorsun mesleğine ve iyi ki diyorsun, iyi ki Eczacı olmuşum.

Gazi Üniversitesi’nde Eczacılık öğrenimi nasıl?

Türkiye’nin köklü üniversitelerinden biri de Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi. Aynı zamanda ECZAK Kurulu tarafından akredite belgesi almaya hak kazanmış bir okul. Yani Eczacılık eğitimi şartlarının en iyi şekilde sağlandığının göstergesi… Köklü ve deneyimli akademik kadroyu es geçemem. Bugün, Gazi Eczacılık öğrencileri olarak meslek adına bir şeyler yapabiliyorsak, hepsi onların sayesinde. Devlet okulu olmasına rağmen pratik dersler için yeni ve donanımlı laboratuvar ortamlarına sahip 5 yıllık bir eğitim alıyoruz. Hazırlık yılı üniversitemizde yok. Birinci sınıfta İngilizce dersi alıyoruz. İsteyen arkadaşlara yılın başında yapılan muafiyet sınavıyla muaf olma imkânı veriliyor. Okulumuzda ortalama ile geçme diye bir sistem var. Biz öğrenciler çan diyoruz. Ortalama ile geçme nasıl oluyor derseniz de; geçme notunun sınıf ortalamasına göre belirlenmesi denilebilir. Bu zor derslerin için avantaj sağlasa bile bazı dersler için ortalamanız 85 olsa bile harf notuyla CB almak anlamına geliyor, bazı hocalar geçme notunu sınıf ortalamasına bakmaksızın belirlemekte.

İlk sene hangi dersler beni bekliyor?
İlk yıl Edebiyat, Matematik, İnkılâp Tarihi vb. dersleri alıyoruz.Bir nevi lise tekrarı gibi. Aynı zamanda Eczacılık derslerine de ufak adımlarla başlamış oluyoruz.Sadece Eczacılık eğitiminde yer alan Farmakognozi’nin ve tek hâkimiyeti ezacıların olduğu Fitoterapi’nin temelini oluşturan Botanik dersi, ilk senenin içinde yer alan derslerden.

14247929_1015452595339684184_1310697718_o

Üniversitenin tanıdığı ek olanaklar neler?
Okulumuzda her hafta kendi konferans salonumuzda bir konferans gerçekleşmekte. Alanında başarılı Eczacılar ya da değerli hocalarımızın araştırma konuları üzerine deneyimlerini aktardıkları çok güzel bir bilgi paylaşım ortamımız var.TEB ‘in SEP(Student Exchange Programs) ile yurt dışında staj yapma imkânı elde etmekteyiz, aynı zamanda yurt dışından gelen öğrencileri de ağırlamaktayız. Gazi Üniversitesi’nin de bünyesinde Erasmus-Erasmus staj hareketliliği programları ile yurt dışı imkânı sunulmakta.
Öğrenci topluluklarımız yaptığı organizasyonlarda hem birbirimizle kaynaşmak hem de Ankara’yı öğrenme açısından eğlenceli bir şekilde vakit geçirmemize fırsat veriyor.Fakülteler arası düzenlenen spor turnuvaları ile hem spor yapmış hem de arkadaşlıklarımızı pekiştirmiş oluyoruz.

 

 

Kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?

Mesleğimiz kendini geliştirmek için çok fazla olanaklara sahip.Çok sayıda okulların ya da meslek birliklerinin düzenlediği kongreler, fuar,yarışmalar düzenlenmekte; eczacılarımızın çıkardığı kitaplar,dergiler ,sosyal medyada yer alan gruplar var.Kongreler sırasında meslek hakkında merak ettiğimiz sorulara cevap bularak ,alanında başarılı eczacıların deneyimlerinden yaralanma fırsatı elde ediyoruz.Ankara Eczacı Odası’nın düzenlediği Hasta Bilgilendirme Yarışması çok beğendiğim organizasyonlardan biri.Eczacılık’ın nasıl yapılması gerektiğini uygulamalı olarak gösterirken ve bunu yarışma ortamında yaparak öğrenmeyi eğlenceli hale getirmeleri takdire şayan.

Yerleşkeme yakın yerler ve şehir olanakları neler?
Okulumuz Beşevler semtimde yer almaktadır.Gazi üniversitesi ana kampüsle aramızda bir cadde var sadece  Bahçelievler gibi Ankara‘nın kalbinin attığı; canlı sokaklarıyla yaşadığını hissettiren 7. Caddesiyle öğrencilerin uğrak semtine yakın bir konumda.Diğer tarafında ise adını yeni yeni duyuran Gazi Mahallesi var.Otobüs ve dolmuşlar okulumuzun hemen karşısında kalkmakta. Metro durağı ise 15 dakika yürüme mesafesinde..
Konaklama konusunda nasıl bilgi edinebilirim? Yerleşkemin yakınlarında devlet yurdu bulunuyor mu?
Maalesef üniversitemize ait bir yurt yok.Ama okula yakın 2 tane Kredi Yurtlar Kurumu’na ait Gazi ve Sabancı kız öğrenci yurtları var.Gazi Mahallesi, Beşevler, Bahçelieveler’de birçok özel yurt da bulunmakta.Eve çıkmayı düşünen arkadaşlar içinse Gazi Mahallesi tercih edilen semtlerden.

Mezun olduktan sonra beni ne gibi fırsatlar bekliyor?
Neyle karşılaşırsak karşılaşalım mesleğinizi seviyorsak, gelişime açıksak, kendimizi rahatlıkla ifade edebiliyorsak asla umudunuzu kaybetmeyelim.Çoğu insan Eczacılık’la ilgili yasalardaki değişmeler sonucunda ‘Eczacılık bitti’ diyor ama şunu unutuyorlar; insanın olduğu yerde sağlık sektörüne her zaman ihtiyaç vardır. Eczacılık sağlık sektörünün vazgeçilmezlerindendir. Arkadaşlar Eczacılık bitmedi sadece ’şekil değiştiriyor.’ Artık raftan alıp ilaç verme şeklinde kalmayacak, hasta bakımının daha ön plana çıktığı Eczacılık şekline dönüşecek. Mesleğimiz gerçekten geniş bir alana hitap etmekte Eczane Eczacılığı, Hastane Eczacılığı, Endüstri Eczacılığı, TİTCK, SGK gibi Kurum Eczacılığı ve son zamanlarda yapılan düzenlemelerle uygulamasına başlanacak olan Klinik Eczacılık, Onkoloji Eczacılığı gibi branşlar da yer almakta.

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*