14483670_10210760384073579_1046594517_n

Herkese merhabalar, Ben Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 4.Sınıf öğrencisi Süleyman ÇETİN. Yepyeni bir eğitim yılına başlarken Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi hakkında sizlere bilgi vermek üzere Ayşenur YANARDAĞ arkadaşımızla keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.2011 yılında kurulan, 2013 yılında öğrenci alımına başlayan adeta çiçeği burnunda fakültemiz hakkında bilgi vermek, kafanızdaki sorulara bir nebze olsun açıklık getirmek beni çok mutlu edecek. Üniversite ortamı oldukça eğlenceli, bir o kadar da ciddi olmayı gerektiren adeta hayata ilk adımımızı attığımız mekân. Böyle bir ortamda Eczacılık fakültesinde bulunmak daha da heyecan verici. Eczacılık gibi kutsal bir mesleğe sahip olduğumuz için çok şanslıyız. İyi bir eczacı olarak en önemlisi de iyi bir insan olarak mezun olduğunuz mükemmel bir 5 yıl geçirmeniz dileğiyle. Hadi sorulara geçelim.

1-)Cumhuriyet Üniversite’sinde Eczacılık öğrenimi nasıl?

Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde Eczacılık öğretimi 5 yıldır. İlk yıl daha çok üniversiteye uyum şeklinde geçecek derslerle ve Eczacılık eğitiminin başlangıç dersleriyle beraber Eczacılık mesleğine ilk adımını atacaksın. Genel derslerle beraber, Eczacılık Tarihi ve Etik dersiyle eczacılığa adımını atacak, Tıbbi Biyoloji, Terminoloji dersleriyle gelecek yıllara dair temel oluşturacaksın. AKTS sitemine göre kredi alımıyla derslerini alacaksın. Sınav sistemine gelince vize(%40)+final(%60) olarak değerlendirilecek, ayrıca bağıl sistem olduğundan finalden en az 60 alman gerekecek. Ortalaman 55 olduğunda geçmiş sayılacaksın. Biliyorum biraz korktun. Ama hiç korkmana gerek yok. Final sınavında başarısız olman durumunda bütünleme sınavına girerek telafi edebilirsin. Cumhuriyet Eczacılıkta gerek arkadaş ortamıyla gerekse öğretim üyelerimizle adeta kendini evinde hissedeceksin. İdealist, etkin ve birikimli hocalarımız her an, her sorununda yanında olacaklar. Ayrıca bizde oradayız, her sorununda gerek ders notları gerek derslerle alakalı bilgi almak, gerek özel sorunlarında her an yanındayız. Eczacılığın tadını çıkarmaya hoş geldin!

2-)Eczacılıkta hazırlık var mı? Muafiyet sınavı nedir? Bunu geçersem 4 sene mi okuyacağım?

Cumhuriyet Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde hazırlık yoktur. Eğitim süresi 5 yıldır. Muafiyet sınavı İngilizce dersi için yapılır, sınavdan geçer not alırsan 2 kredilik olan İngilizce dersine girmene gerek kalmaz. İngilizcenin iyi olduğunu düşünüyorsan muafiyet sınavına girebilirsin. Okul açıldığı 2-3 hafta içinde yapılacak sınavın tarihine dikkat etmeni tavsiye ederim. Tarihi kaçırırsan pişman olabilirsin!

3-)Üniversite’nin topluluklarında aktif rol alabilir miyim?

Tabii ki. Üniversitemizde doğa sporlarından, Briçe, Ragbiden, Genç Tema Topluluğu’na pek çok topluluk bulunmaktadır. Tercihine göre istediğin birine üye olabilir görev alabilirsin. Ayrıca fakülte bünyesinde kurulan Farmaktüel öğrenci kulübüne üye olabilir, etkinliklerine katılabilir, görev alabilirsin. Ayrıca mesleğimizi temsil eden en önemli kuruluş olan Türk Eczacılar Birliği Gençlik Komisyonu’nda 4 delegemiz fakültemiz adına görev almakta. Sen de Türk Eczacılık Birliği’ne internet üzerinden kayıt olabilir, oradan son gelişmeleri, kongre tarihlerini takip edebilirsin.

4-)Üniversitenin tanıdığı ek olanaklar nelerdir?

Üniversitemizde en başta çok samimi ve sıcak bir ortamla karşılaşacaksın. Her sorununda danışabileceğin hocaların, her zaman yanında olacak olan biz arkadaşların en büyük avantajın diyebiliriz. Fakültemizin düzenlediği sportif faaliyetler, geziler ve kaynaşma gecelerinin ilgini çekeceğine eminim. Hocalarımızın büyük tecrübeleri, bilgileri senin istek ve arzunla birleşerek yeni projeler ortaya çıkacağına eminim. Ayrıca Üniversitemiz Erasmus kapsamında Bulgaristan, İtalya ve İspanya’da bazı üniversitelerle anlaşmalı. Bu kapsamda öğrenciliğinin bir bölümünü orada geçirebilirsin. İlk sınıfta Erasmus yapma şansın yok ama ilerleyen yıllarda düşünebilirsin.

5-)Kendimi geliştirmek için ne yapabilirim?

En başta İngilizcene önem vermelisin. Gerek üniversitemizde gerekse özel kurslarda İngilizceni geliştirebilirsin. Bunun dışında çeşitli enstrümanlar çalabilirsin, bunun için üniversitemizdeki kulüplerden faydalanabilirsin. Ayrıca ulusal ve uluslar arası çapta gerçekleştirilecek olan kongrelere katılarak ufkunu açabilir, yeni insanlarla tanışma fırsatı bulabilirsin. Çeşitli projelerde görev alarak hayata farklı pencerelerden bakma şansının yakalayabilirsin.

6-)Üniversite kayıtlarında herhangi bir katkı ücreti ödeyecek miyim?

Üniversitemiz örgün eğitim verdiğinden herhangi bir kayıt ücreti vermene gerek yok.

7-)Yerleşkeme yakın yerler ve şehir olanakları nelerdir?

Üniversitemiz tek yerleşkede yer almaktadır. Eczacılık fakültesi de buradadır. Yerleşke içinde çok çeşitli kafelerden, alışveriş yapabileceğin mekânlara kadar pek çok olanağa sahipsin. Yerleşke biraz şehre uzak olduğundan yerleşkenin yakınında takılabileceğin bir alan yok. Ama üzülme ulaşım çok rahat. İstediğin an şehir merkezine gelebilirsin. Yaklaşık 10 dakika da Sivas’ın en işlek caddelerine kendini bulabilirsin. Sivas Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı yer. O yönden çok önemli bir şehir. Zaten şehre iner inmez bunu hissedeceksin. Bir yanında Çifte Minare, bir yanında kongre binası olan meydanda zamanını geçirebilir, Gürun ilçesinde kendini doğayla iç içe bulabilirsin. Ayrıca kafeler sokağında takılabilir, çeşitli konserlerde coşabilirsin. Kışın Yıldız Dağında kayak yapmakta çabası. Ayrıca ulaşım her yere çok kolay. Gerek hava yolu gerekse kara yoluyla her yere çok rahat seyahat edebilirsin.

8-)Konaklama konusunda nasıl bilgi edinebilirim? Yerleşkemin yakınlarında devlet yurdu bulunuyor mu?

Konaklama konusunda şehir merkezine indiğin anda üniversitemizin kurmuş olduğu standı göreceksin. Oraya başvurabilirsin. Devlet yurtları fakültenle aynı yerleşkede bu konuda ulaşım gibi bir problemin yok. Ayrıca yerleşke içinde yarı özel yurtlar da bulunmakta. Şehir merkezinde çok sayıda özel yurt bulunmakta. Üniversite kayıt dönemi ve açıldığında yurtların stantlarından bilgi alabilirsin.

9-)Mezun olduktan sonra ne gibi fırsatlar bekliyor?

Eczacılık mesleği öylesine geniş bir çalışma alanına sahip ki… Kendi eczaneni açıp serbest eczacılık yapabilir, İlaç firmalarında ARGE bölümlerinde çalışabilir. Hastane de hastane eczacılığı yapabilir ya da klinik eczacı olarak çalışabilirsin. Öğretim üyesi olarak fakültede kalabilirsin. Bunun için ders notlarını yüksek tutmanı tavsiye ederim.6197 sayılı yasayla beraber 3500 kişiye bir eczane düşecek şekilde bir sınırlama geldi serbest eczacılığa. Bu da biraz eczane açımını zorlaştırdı ama korkmana gerek yok. Gerek ilaç firmalarında gerek hastanelerde gerekse üniversitelerde eczacılara çok ihtiyaç var. Ayrıca yeni dönemde eczacılığa gelen uzmanlık sistemiyle klinik eczacılık kavramı çok önem kazanıyor, aynı zamanda yeni bir istihdam alanı da açılmış oluyor. Tavsiyem kendine bir hedef belirlemen ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarına yön vermen.

Bundan sonraki hayatında yüzünün hep güleceği işlere imza atman dileğiyle. Eczacılık mesleğine ve Cumhuriyet Eczacılığa Hoş Geldin!!!

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*