Merhabalar müstakbel meslektaşım. Ben Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 3.sınıf öğrencisi Yaren Şendoğan. Öncelikle hayatının belki de en güzel yıllarını geçireceğin eczacılık fakültesine ve ailemize hoş geldin. Eminim ki çok heyecanlısın bende bu yazımda senin heyecanına ortak olmak, bölüm ve okulum hakkında sana biraz bilgi vermek istiyorum. Umarım biraz da olsa faydalı olabilirim. Eczacılığı yazmaya ilk karar verdiğin andan beri eminim ki birçok araştırma yapıp her kaynaktan farklı bilgiler edinmişsindir. Ancak aklında hala soru işaretleri olması çok muhtemel. Merak etme bu soruların hepsini okula başladıktan sonra yıllar içinde kendi kendine cevaplayacak ve 5 yılın sonunda nasıl bir yol çizeceğine karar vereceksin. Ama her şeyden önce şunu söyleyebilirim ki harika bir mesleğin var.

Hadi şimdi eEzacılık nasıl bir bölüm? Biruni de Eczacılık okumak nasıl? En çok sorulan ve merek edilenleri Ayşenur Yanardağ ile derleyip sizlere sunmak istedik.

BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ’NDE ECZACILIK ÖĞRENİMİ NASIL ?

Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5 yıllık bir bölümdür. Her yıl güz ve bahar dönemi olmak üzere iki dönemden oluşur ve her dönem ders kayıt sisteminden seçmen gereken zorunlu ve seçmeli dersleri kredin ölçüsünde seçersin. İlk dönem İngilizce, Genel Kimya, Eczacılığa Giriş gibi oldukça kolay ve temel derslerle eğitime başlarsın. Yıllar içinde dersler ağırlaşarak devam eder. Farmasötik Botanik dersi ile bitkiler alemine, Farmasötik Kimya dersi ile ilacın bileşenlerine kadar zor ama bir o kadar da ilgi çekici dersler göreceksin ve öğrendiğin her yeni bilgide üzerindeki önlüğün ne kadar kıymetli olduğunu bir kez daha anlayacaksın. Sınavlara gelecek olursak her dönem vize ve final olmak üzere iki sınav oluyoruz. Oranları değişebilmekle birlikte genelde vize yüzde 30, final yüzde 60 etkiliyor. Geriye kalan yüzde 10 nerede dediğini duyar gibiyim. Puanımızın yüzde 10’luk kısmı BEM’den geliyor. Size kısaca bu sistemden bahsetmem gerekirse hocalarımız her hafta sisteme yükledikleri ders notuyla birlikte o konuya dair bir yada iki soru ekliyor. Dönemin sonuna kadar her hafta bu şekilde devam ediyor ve sonunda cevapladığımız doğru soru sayısı baz alınarak bize bir puan veriliyor. Bizde bu sistem sayesinde derslere hazırlıklı gelmiş oluyoruz. Tüm bu puanlar toplandığında 60 ve üstüyse eğer tebrikler dersi geçmeyi başardın.

ECZACILIKTA HAZIRLIK VAR MI? MUAFİYET SINAVI NEDİR? BUNU GEÇERSEM 4 SENE Mİ OKURUM?

Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 5 yıldır ve eğitim dili Türkçedir. Okulumuzun birçok fakülteden farklı olarak hazırlıkta bir yıl kaybetmeden İngilizce öğrenmemizi sağlıyor. Bu nasıl olacak derseniz birinci sınıftaki bölüm dersleri hafifletilerek yoğun bir İngilizce eğitimi veriliyor. Yılın başında gireceğiniz kur belirleme sınavlarına göre kendi seviyenizdeki arkadaşlarınızla bir yıl İngilizce eğitimi alarak yılın sonunda iyi bir İngilizceye sahip oluyorsunuz. Size tavsiyem bu fırsatı iyi değerlendirin.

ÜNİVERSİTE TOPLULUKLARINDA AKTİF ROL ALABİLİR MİYİM ?

Tabi ki, üniversite aktif olmak için harika bir yer. Sosyal aktivitelerde bulunabileceğin gibi okulumuzun eczacılık öğrencilerine özel kulübü olan BİRUPSA da aktif rol alabilirsin. Böylece organizasyonların en başından beri içinde yer alarak çeşitli bilgiler edineceğin gibi ekip arkadaşlarınla oldukça eğlenceli zamanlar geçirebilirsin.

KENDİMİ GELİŞTİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİM ?

Aslında kendini geliştirmen için o kadar çok fırsat var ki yeter ki sen iste. Eczacılık tartışmasız en aktif meslek gruplarından biri. Yıl içinde birçok kongre ve yarışmalar düzenleniyor. Bunların çoğuna ücretsiz olarak katılabilirsin ayrıca İstanbul’da olman senin için kesinlikle büyük bir avantaj. Çünkü her ne kadar ülkemizin her yerinde bu tarz etkinlikler düzenlese de büyük bir bölümü İstanbul’da gerçekleşiyor. Katılacağın bu kongrelerde alanında uzman birçok kişiyle tanışma imkanın olacağı gibi  farklı okullardan birçok eczacılık öğrencisiyle de tanışabilirsin. Bunun dışında benim de içinde bulunduğum Türkiye Eczacılar Birliği ve eczacı odalarının gençlik komisyonlarının içinde aktif bir şekilde rol alabilirsin. Dediğim gibi yeter ki iste. Sen kendini geliştirmek istediğin sürece önüne birçok fırsat çıktığını göreceksin.

ÜNİVERSİTENİN TANIDIĞI EK İMKANLAR NELER ?

Okulumuzun bize verdiği oldukça güzel imkanlar var. Okulumuzda bulunan Sürekli Eğitim Merkezi ile birçok geçerliliği yüksek sertifika programlarına katılabiliyoruz. İşaret dili ve girişimcilik eğitimi gibi. Burada girişimcilik kursuna dikkat çekmek istiyorum. KOSGEB  ile anlaşmalı yürütülen bu program sonunda devlet hibesinden yararlanabilirsin. Kariyerin konusunda kararsızsan yada farklı imkanlar bulmak istiyorsan okulumuzun kariyer planlama merkezinden destek alabilirsin.  Bunun dışında yurtdışına giderek stajını orada tamamlayabilirsin. Okulumuz Polonya’da Lublin University, Almanya‘da Munster University, Portekiz’de University of Porto ile anlaşma işlemleri devam etmektedir. Ayrıca İspanya ve Fransa’daki okullarla görüşmeler sürmektedir. 4-5. Sınıfa geldiğinde okulumuzun Kariyer Farma ile birlikte yürüttü ğü programlardan öncelikli olarak faydalanabilirsin.

YERLEŞKEYE YAKIN YERLER VE ŞEHİR İMKANLARI NELER?

Okulumuz Zeytinburnu’nda bulunmakta konumu itibari ile birçok yere ulaşımı oldukça kolay. Ulaşımı nasıl sağlayabilirim derseniz otobüs, Marmaray, metrobüs, metro ve minibüslerle sağlayabileceğiniz gibi aynı zamanda okulumuzun farklı güzergahlarda giden servisleriyle de oldukça kolay bir şekilde istediğiniz yere gidebilirsiniz. Okula oldukça yakın kafelerde vakit geçirebileceğiniz gibi Silivrikapı Buz Pisti’nde de arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz.

KONAKLAMA OLANAKLARI NELER ? YERLEŞKEMİN YAKININDA DEVLET YURDU BULUNUYOR MU ?

Öncelikle konaklama konusunda sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum. Okulumuzun yakınlarında farklı fiyat seçenekleriyle kalabileceğin birçok ev var. Ayrıca oldukça fazla sayıda özel yurtlar da mevcut. Eğer devlet yurdunda kalmayı tercih edeceksen okula çok yakın oldukça büyük bir öğrenci yurdu da var. Aynı zamanda okulumuzun kendi yurdu da şuan yapım aşamasında, kısa süre içinde kullanıma açılacak. Hangisinde kalmayı tercih edersen et, okula kolayca ulaşım sağlayabileceğinden şüphen olmasın.

MEZUN OLDUKTAN SONRA BENİ NE GİBİ FIRSATLAR BEKLİYOR ?

Aslında 5 yıllık eğitimin boyunca kendine kattıklarınla fırsatları sen yaratıyorsun diyebiliriz. Eczacılık birçok kişinin bildiğinin aksine eczane açmaktan ibaret değil tam tersine geniş bir yelpazeye sahip. Mezun olduktan sonra çalışabileceğin çeşitli sektörler var. Geleceğin eczacılarını yetiştirmek isterseniz akademisyen olarak yolunuza devam edebilirsiniz. Hastane eczacılığı yapabilir, ilaç sektöründe birçok farklı departmanda çalışabilirsin. Ülkemizde yeni olmasıyla birlikte oldukça klinik eczacılık alanında kendini geliştirebilirsin. Bunların dışında spor eczacılığı, adli eczacılık gibi farklı alanlarda çalışabilirsin. Yine serbest eczacılık yapmak istiyorum dersen 2013 yılında gelen yasayla bu biraz zorlaştı. Yasaya göre 3500 kişiye bir eczane düşüyor. Bu yüzden istediğin yerde bir eczane açmak biraz zor olabilir. Ama bunun da farklı yöntemleri var. Eczane devralabilirsin yada cirosu belli bir seviyenin üstünde olan eczanelerde ikinci eczacı olarak çalışabilirsin.

Umarım biraz da olsa faydalı olabilmişimdir. Hayallerinden asla vazgeçme onlara ulaşmak için 5 yılı çok iyi değerlendir. Tabi bunları yaparken eğlenmeyi unutma zor bir sınav süreci geçirdin ve çok iyi bir bölüm kazandın eğlemek senin de hakkın. Soruların olursa aşağıdaki adresten bize ulaşabileceğin gibi üst dönemlerine sorarak da bilgi alabilirsin.

Biruni Üniversitesi Eczacılık Fakültesi web sitesi :

http://www.biruni.edu.tr/index.php/eczacilik-fakultesi

Find this content useful? Share it with your friends!

1 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*