img_20160720_181435Karlar şehrinden merhabalar arkadaşlar. Ben Amine Sena. Atatürk Üniversitesi’nde 3. sınıf öğrencisiyim. Siz, yeni meslektaşlarıma okumaktan çok zevk aldığım Eczacılık Fakültesi’nden bahsedeceğim.

Aklınızdaki soru işaretlerini bir nebze giderebilirsem, içinizdeki heyecanı bir nebze artırabilirsem ne mutlu bana.

Öncelikle hoşgeldiniz! Bazen çok yorulduğunuz bazen çok zorlandığınız ama en sıkı dostlukları kurabildiğiniz, kendinizi tanıma ve geliştirmeye yönelik fırsatlarla karşılaştığınız, size pek çok değer katacak 5 yıllık, dolu bir üniversite hayatı sizleri bekliyor.

Şimdi benimle fakülte tarihinden eğitimine, ders içeriklerinden kültürel faaliyetlere kadar minik bir yolculuğa var mısınız?

Atatürk Üniversitesi’nde Eczacılık Okumak..

Fakültemiz ülkemizin 8. Eczacılık Fakültesi olarak 1997 yılında kurulmuştur. Şu anda mevcut 10 anabilim dalında 40 öğretim elemanı ile değerli bir akademik personel kadrosuna sahiptir. Bunun yanında fakülte bünyesinde cihaz, ekipman ve laboratuar olanakları ile geçen yıl aldığı “6 Yıllık Akreditasyon Belgesi” ile ülkemizdeki eczacılık fakülteleri arasında önemli bir yere sahiptir.

Fakülte binamız Atatürk Üniversitesi Kampüsü içerisinde ancak diğer fakültelerden biraz uzak kendi halinde(ulaşım imkanları için) çok uygun bir yerdedir. Fakülteden içeri girdiğinizde derslikleriyle, laboratuvarlarıyla, kütüphanesi ve kantiniyle 4 katlı kocaman bir bina ile karşılaşıyorsunuz.  Bu kocaman binada 300-350 kişi eğitim görüyor ki bunun bence en büyük avantajı kısa bir süre içerisinde tüm simalara alışmanız, pek çok kişiyle tanışmanız ve böylece kendinizi yalnız hissetmemeniz.

İlk sene genel olarak kolay geçebileceğiniz bir yıl. Ama küçük bir önerim var ki ‘yeni sınavdan çıktım zaten’ rehavetinden hızlıca kurtulup derslerinizden olabildiğince yüksek notlarla geçmeye çalışın ki daha sonraki sınıflarda rahat edebilesiniz.

Fakültede eğitim bahar ve güz dönemi olarak iki dönemden oluşuyor. Her dönem içerisinde bir vize (%50) ve bir final (%50) sınavlarınız olacak. İlk iki sene sınavlar çok  zor olmasa da finallerden geçme puanının 50 olması işinizi birazcık zorlaştıracak. Bir üst sınıfta geçmeniz için ‘Agno’nuzun 2.00 üzerinde olması gerekir ki bu kısmı okulda bol bol anlatırım isteyenlere. 🙂

Eczacılık fakültesinin ilk senesi genel anlamda okula adapte olabilmeniz adına matematik, genel kimya, biyoloji gibi derslerle başlar. Tabi bunun yanında farmasötik botanik, deontoloji gibi branş dersleriniz ve biyofizik, anatomi, ilk yardım gibi  tıp anlamıyla ortak dersleriniz olacak. Bunların yanı sıra; eczacılık hasta ile yakın olan meslek grubu olduğundan fakültemizde verilen zorunlu mesleki eğitimin yanı sıra eğitim programında iletişim becerileri, hastalık sosyolojisi, finansmanı muhasebe vb. kültürel ve yaratıcı drama vb. sanatsal seçmeli dersler de bulunmaktadır.

İlk sınıfın ikinci döneminin başında giyeceksiniz beyaz önlüklerinizi. Başta ‘drog’ şekillerini çizerek başlayacaksınız serüvene ve bir bilim adamı edasıyla küçük moleküllerden kompleks bileşikler sentezlerken bulacaksınız kendinizi. Her laboratuvar dersi yeni bir heyecan olacak bir süre sonra ama yine küçük bir tavsiye vereyim; her zaman soru sorulacakmış gibi hazırlıklı olmalısınız derslere.

Fakültemizde Erasmus, Farabi , Mevlana gibi eğitim programları da bulunmaktadır. Erasmus programı aracılığı ile üç Avrupa Üniversitesi’ne (Philipps-Universitat Margburg, Unıversitity of Porto ve University of Veterinary and Pharmacy Sciences Brno) eğitim almak üzere gidebilirsiniz.

İkinci sınıfın yaz tatilinden itibaren öğrendiğiniz teorik bilgileri uygulamaya yönelik beceri kazanabilme amacıyla eczane, hastane ve ilaç firmalarında mesleki staj yapmaya başlayacaksınız. Birinci dönem stajı; ikinci ve üçüncü sınıflar arasındaki yaz aylarında serbest eczanelerde 40 iş günü süre ile yapılır. İkinci dönem stajı; üçüncü ve dördüncü sınıflar arasındaki yaz aylarında 40 iş günü süre ile serbest eczanelerde ya da hastane eczanesinde yapılır. Dördüncü sınıf sonundaki üçüncü dönem stajında ise serbest eczane ve hastane eczacılığının yanında ecza depolarında veya ilaç firmalarında yine 40 iş günü süre ile staj yapacaksınız. Beşinci sınıfta ise Staj Dersi kapsamında stajlarınıza devam edeceksiniz ki ilk dönem stajını yeni bitirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim; gerçek eczacılığın tanımını ve kapsamını öğrendiğiniz bu stajlarla hastalarla birebir iletişim halinde olmak, onlarla bildiklerinizi paylaşmak, onlara faydalı olabildiğinizi görmek çok güzel bir duygu.

Gelelim sosyal faaliyetlere… Donanımlı ve kocaman bir üniversite kütüphanemiz var kampüste. Bunun yanında sportif faaliyetler için pek çok açık ve kapalı spor tesisi mevcuttur. Erzurum önde gelen kış sporu merkezlerinden biri olduğundan hafta sonları kayak merkezlerine servis konulmuştur. Üniversite genelinde yapılan şenliklerle, konserlerle sınavların stresini atabilir, şehir merkezindeki pek çok kafede arkadaşlarınızla eğlenebilirsiniz. Üniversite kapsamındaki kulüplere üye olabilir, kültürel ve sosyal amaçlı faaliyetlere katılabilir ya da ücretsiz kurslar ile kendinizi geliştirebilirsiniz.

Fakültemizde de boş zamanları değerlendirmek, toplum bilincinin oluşmasını sağlamak akademik gelişmelere katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş beş tane öğrenci kulübümüz bulunmaktadır. Bu birbirinden farklı alanlarda çalışmalar yapan kulüplerin hazırlamış olduğu etkinliklere katılmak sosyallik adına çok şey kazandıracaktır sizlere. Ya da bir adım daha ötesi istediğiniz kulübe üye olarak etkinliklerin hazırlanmasında rol alabilirsiniz. Ayrıca fakülte binasındaki hobi odalarında arkadaşlarınızla boş vakitlerinizi değerlendirebilirsiniz. Müzik, resim ve spor odaları sizleri bekliyor.

Haricinde eczacılığın geniş yelpazesi ışığında sene içerinde pek çok konuşmacı geliyor fakültemize. Yaptıkları seminer ve konferans ile aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz. Bir de kongreler var ki üniversite hayatınız boyunca en güzel anıları orada biriktireceksiniz.

Şehrin soğuğuna inat her ne kadar derslerde bizleri zorlasalar da dışarıda birer abi-abla samimiyetindeki hocalarıyla, güler yüzlü yardımcı personeliyle ve kurduğunuz sıkı dostluklarla sıcacık bir ortam için hazır mısınız?

Şahsım adına ilacın üretiminden halka sunumuna kadar her aşamasında emeği olan eczacıların arasında yer alıp bu sakin şehirde okuduğum için çok memnunum. Fakülteye geldiğinizde istediğiniz her konuda yardımcı olabilirim( Notlar benden 🙂 ). Sorularınız için fakülte sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

AMİNE SENA AYDIN

 

 

* https://www.facebook.com/groups/188356318032904?notif_t=group_activity&notif_id=1474214263757175&ref=m_notif

 

* https://www.facebook.com/groups/1791650727715668?ref=m_notif&notif_t=group_activity

Find this content useful? Share it with your friends!

2 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*