14248098_10154590724664940_1560679292_oMüstakbel meslektaşım, nam-ı diğer ispençiyar dostum; mesleğe, yeni yaşantına, hayatının en güzel yıllarına hoş geldin! Ben Ece Küçükerden, Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi son sınıf öğrencisiyim. Öncelikle Eskişehir, bununla beraber tam zamanlı Eczacılık aşığıyım. Bir de konuşmayı çok severim, önce biraz Eczacılıktan sonra da üniversitemde Eczacılık okumaktan bahsedeceğim. Başlayalım mı?

Üniversite yaşamı kendi başına benzersiz bir deneyimken; Eczacılık’da bunlardan ötesini yaşayacaksın. Okuması kolay olmayacak ama burayı kazanmak da kolay olmadı zaten değil mi? Geniş yelpazede birçok kıymetli bilgiyi heybene koyacağın, seni çok yönlü yapacak olan bir bölümdesin. Sağlık sisteminin önemli bir basamağını oluşturuyorsun ve hastaların öncelikli danışmanı konumunda yer alıyorsun. Sorumluluk büyük, verdiği keyif daha da büyük. En iyi örgütlenen meslek gruplarından birinin içindesin ve meslek büyüklerinden çok şey öğreneceksin; çünkü eğer konu bilgi paylaşımıysa cömertlik de birbirleriyle yarışıyor. Buna rağmen mesleğinle alakalı elbette ki kötü şeyleri de duyacaksın. Fakat problemi olmayan bir meslek olmadığından, bunu da kabul edip sorunların üstesinden gelebilmek için, beraber çalışıp birbirimizden güç alacağız. Onları sonra konuşalım 🙂 Bu büyük yap-boz birçok parçaya sahip. Bunlardan şüphesiz en önemlileri:  yaşayacağın şehir ve okuyacağın üniversite. Ben şimdi sana yurdumuzun öğrenci şehri Eskişehir’de Eczacılık okumaktan bahsedeceğim. Sorun olursa da bölmekten çekinme, tamam mı? 🙂

  • Anadolu Üniversitesi’nde Eczacılık öğrenimi nasıl?14203595_10154590730454940_751699925_o (1)

Türkiye’de Eczacılık lisans eğitiminin süresi 5 yıldır. İlk yıl güz döneminde temel derslerle maraton başlar. Fizik, Matematik, Genel kimya, Tıbbi Biyoloji, Eczacılık Tarihi, Terminoloji ve Eczacılık’a yönlendirme gibi derslerle mesleği tanırız ve temelimizi oluştururuz. Bahar dönemindeyse işin içine bir de Anatomi, Fizyoloji ve Temel Laboratuvar Bilgisi gibi derslerin girmesiyle işler ciddileşir. Niyetim derslerimizi teker teker açıklamak değil, fakat ilacın doğadan eldesinden laboratuvarda sentezine, üretim teknolojisinden Farmakoloji’sine aklına gelebilecek her ayrıntısı hakkında öğrenim görüyoruz. Özellikle mesleki alan derslerimizin ayrıntılı açıklamalarına ve bu 5 yıl içindeki dağılımına internetten üniversite katalogları aracılığıyla ulaşabilirsin. Fakülteye girdikten sonra mezuniyetine kadar bir rollercoasterdasın ve bu tren yalnızca yukarı çıkıyor!

Sınavlar var bir de değil mi, ah o sınavlar. Her dönem ikişer hafta vize ve final dönemlerimiz var. Dersler için genelde vize %40, final %60 dağılımı uygulansa bile bu dersin sorumlu hocasının inisiyatifinde. Bu dağılım oranı değişebileceği gibi, belirli yüzdeyi bir ödeve de ayırabilirler. Eczacılık’da pratik derslerin önemi ve yoğunluğu epey mühim. Bu sebeple laboratuvar dersleri bizler için epey disiplinli ve zorlu geçer.  Çoğu laboratuvar dersimizin vizesi teorik iken finali pratiktir.

Her fakültede olduğu gibi bizde de mezuniyet şartları var. Zorunlu derslerin haricinde alabileceğin dersler gruplara ayrılır. Seçmeli dersler, mesleki seçmeli dersler, uzmanlık alanı I-II dersleri olmak üzere. Okulumuz mezun olmadan ana derslerin tamamını verip bu derslerin her birinden de belirli kredileri tamamlamanı bekliyor. Peki, okul kapandığında ne yapacaksın? Neyse ki fakültemiz bizler için bunu da düşünmüş. Mezuniyetinden önce tamamlaman gereken 5 stajın var. Bunlardan ilk üçü 1 aylık, kalan ikisi ise 5. sınıfın iki döneminde haftada 3 gün giderek tamamlayacağın 4. ve 5. stajın. Zorunlu stajlarını yalnızca eczane ve hastanelerde tamamlayabilirsin, eğer endüstri stajı yapmak istersen bu staj 6 kapsamında değerlendirilecektir ve zorunlu stajdan sayılmayacaktır. Bütün bu stajların da sınavlarına girip geçer notunu almak durumundasın. Her şey tamam mı? Derslerin, kredin, stajın. Not ortalaman da izin veriyorsa, o halde son sınıfta bitirme projeni iki dönemde tamamlıyorsun ve son! Tebrikler eczacım, mezunsun.

  • Fakültenizde hazırlık var mı?

Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin eğitim dili tamamen Türkçe’dir. Hazırlık sınıfı yoktur. Yalnızca ilk sene Akademik İngilizce I-II’yi vermek durumundasın. Bu düzeyde bir İngilizce’nin ise kimseyi zorladığına henüz şahit olmadım, panik yok. Elbette ki bu seni çok da rahatlatmamalı, günümüz çalışma şartlarında İngilizce biliyor olmak artık bir ayrıcalık olmaktan çıkmış durumda.

  • Üniversitenin topluluklarında aktif rol alabilir miyim? Kendimi geliştirmek için neler yapabilirim?

Elbette, Anadolu Üniversitesi’nin oldukça renkli ve sosyal bir öğrenci profili var. Öğrenciler tarafından çalışmaları yürütülen sayısız kulüp ve öğrencilere akademik anlamda sunulan her türlü imkân seni kocaman öğrenci merkezimizde bekliyor olacak. Tanışma toplantılarına katılarak bu kulüplerle ortak çalışmalar yürütebilirsin. İlgini çekecek birçok kulüp olacağına eminim. Bununla beraber fakültemizin de bir kulübü var, Eczacılık ve Sağlık Kulübü. Mesleki/sosyal anlamda aktivitelere katılmak veya ekipte yer almak istersen grup hareketlerini takip edebilirsin.

Bahsetmeden geçemeyeceğim bir diğer konu ise, fakülte ve mesleki örgütümüz arasındaki sıkı bağ. İki kurumun da öğrenciye verdiği değer sayesinde oluşan bu kıymetli bağ, öğrencinin mezun olmadan kendisini temsil eden meslek örgütü ile yakın ilişkiler kurmasını sağlamış ve hatta öğrencilere kendilerini oda bünyesinde temsil etme ayrıcalığını tanımıştır. 2013 yılının Ocak ayında kurulan 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Öğrenci Komisyonu, kurulduğundan bu yana hem fakülte öğrencileri için kıymetli çalışmalara imza atmış; hem de mesleğin halka tanıtılması amacı ile çeşitli faaliyetleri yürütmüştür. Şu an başkanlığını yürüttüğüm komisyonumuz, Aralık ayında 2.’sini düzenleyeceği ESKON Ulusal Öğrenci Kongresi için çalışmalarına hız kesmeden devam etmekte. Bu ve benzeri takım çalışmasını deneyimleyeceğin ve sosyal/profesyonel çevreni genişleteceğin ekipler içerisinde yer alman senin yararına olacak. Unutma, her yıl fakültelerde keplerini atan binlerce meslektaşından farklı bir şeyler yapmalısın; geriye gitmiyor olman ilerlediğin anlamına gelmez.

  • Üniversitenin tanıdığı ek olanaklar neler?

Önceliği fakülteye vermeliyim, öğrenciye ihtiyacı olan desteği vermekten çekinmeyen bir yönetimimiz var. Dekanlığımız özellikle önem arz eden laboratuvar derslerimiz için çok çaba sarf etmiş, bu yıl tüm laboratuvarları tamamen yenilemiş ve bize pratik derslerimiz için mevcut sistemde benzerine az rastlanan kalitede bir eğitim ortamı sunmuştur. Hocalarımız Türkiye’nin saygın ve kalifiye akademisyenlerinden oluşup, öğrencileri mesleki yeterliliğe ulaştırabilmek için çalışmalarını sürdürmektedirler.

Eczacılık Fakültesi’ni içinde barındıran Yunus Emre Kampüsü, merkeze yakınlığı, büyüklüğü, yeşilliği, canlılığı ve güzelliğiyle ilk gün seni doğru yerde olduğuna ikna ediyor. İçerisinde ihtiyacın olan her imkâna sahip. Yemekhanemizde öğle ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir ve her öğün için otomasyon bedeli 1 TL’dir. Yemeklerimizin güzelliği ise ülkede nam salmıştır, bir araştır derim 🙂 Kütüphanemiz ise büyüklüğü ve kalitesi ile şehirdeki tüm öğrenciler için ilim-bilim yuvası, 24 saat hizmet vermekte. Bununla beraber kampüsteki spor salonuna cüzi rakamlar karşılığında kayıt olabilirsin. Birçok etkinliğe, festivale ev sahipliği yapan Sinema Anadolu’da ise her hafta birbirinden güzel filmleri yine cüzi miktarlar ödeyerek izleyebilir, Tiyatro Anadolu’da sergilenen oyunlarla günlerini kaliteli değerlendirebilirsin.

  • Üniversite kayıtlarında ek ücret ödeyecek miyim?

Fakülteye kayıtta herhangi bir ek ücret ödenmemektedir.

  • Yerleşkeme yakın yerler ve şehir olanakları nelerdir?

Kampüs öğrencilerin yaşam merkezinin tam da ortasında yer alıyor. Fakülteden maksimum 20 dk yürüme mesafesinde istediğin AVM, eğlence merkezi veya kafe/bara ulaşabilirsin.  Kampüsten dışarı adımını attığın anda Üniversite Caddesi seni karşılıyor, zaten zamanının çoğunu burada veya 15 dakika mesafesindeki yerlerin oluşturduğu çember içinde geçiriyorsun. Eskişehir küçük evet, ama sürprizleri hiç bitmiyor. Düzeni, samimiyeti, medeniyeti için bir şey söylemeye zaten ihtiyaç duymuyorum. Gencecik yaşlarını her anı değerlendirebileceğin şekilde yaşamak, hem ayaklarının üzerinde durup hem de koskoca şehirde evindeymiş gibi hissetmek istiyorsan doğru yerdesin. Ben yürümeyi sevmem diyorsan zaten şehirde her yere giden EsTram’ımız var. Şehir içinde ulaşımın canını sıkmayacağına söz verebilirim 🙂

  • Konaklama konusunda nasıl bilgi edinebilirim? Yerleşkemin yakınında devlet yurdu bulunuyor mu?

Konaklama da bir diğer sıkıntı çekmeyeceğin konu. Üniversitenin tüm çıkış kapıları öğrencilerin kalabileceği yerlere açılıyor. Devlet yurtları, özel yurtlar, apartlar, evler. Devlet yurtları da kampüse epey yakın mesafede fakat nerde kalmaya karar verirsen ver üniversiteye kolayca ulaşım sağlayabileceğinden emin olabilirsin.

  • Mezun olduktan sonra beni ne gibi fırsatlar bekliyor?

Fırsatlar seni beklemiyor aslında, sen onları kovalıyorsun. Ama çok şanslısın çünkü fırsatları çok geniş bir alanda kovalayacaksın. Birçok çalışma alanın var, yalnızca severek ve hakkını vererek yapacağını seç ve başarı kendiliğinden gelecek. Herkesin bildiği gibi Eczane Eczacısı olabilirsin. Yeni yasaya tabii olacağından 3500 kişiye 1 eczane sınırlaması sebebiyle kendi eczaneni açman epey zaman alabilir, ama imkânsız da değil. Cirosu müsaade eden eczanelerde ikinci Eczacı olarak çalışabilirsin, kendi işletmeni yönetmeye başlamadan önce böyle bir deneyim kazanmaktan daha önemli ne olabilir? Hastane Eczacısı olabilirsin, ama bunu klinik eczacılıkla karıştırma çünkü pek yakında onu da duymaya başlayacaksın. Kariyerine akademiyle devam etmek isteyebilirsin, çalışmalarına ve araştırmalarına devam ederken bu yolla mesleğini yeni nesillere öğretmenin tadını alabilirsin. Üstelik bir Eczacılık Fakültesi’nde akademisyen olarak kalman şart değil, ilgili başka fakültelerde de akademik yaşantına devam edebilirsin. Sonra pastasından aldığımız payı gitgide büyüteceğimiz ilaç endüstrisi var. Çok sayıda departmanda, ilacın üretiminden pazarlamasına her aşamasında görev alabilirsin. Üniversite hayatın boyunca kendine kattıklarınla ve elbette istekliliğinle, aldığın kalifiye eğitim sana endüstrinin kapılarını aralayacak. Ecza depolarında, ecza odalarında, SGK’da, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda çalışabilirsin. Kozmetik üretim yapan ve radyofarmasötiklerin üretiminden sorumlu tesislerde sorumlu personel olarak görev alabilirsin. Bütün bunlar ve daha fazlası mezuniyet sonrası seni bekliyor olacak. İşini aşkla yapan için imkânlar, seçenekler hiç bitmiyor, bitmeyecek.

Yüzeysel bir anlatımla durum bu şekilde, umarım hevesine bir parça katkı yapabilmişimdir. Aklına takılan tüm sorular için benimle sosyal medya üzerinden iletişime geçebilirsin. Yeniden tebrikler eczacım, aramıza hoş geldin!

 

                                                                                                                                Ece KÜÇÜKERDEN

Find this content useful? Share it with your friends!

2 yorum

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*