paralel-2

Günümüz dünyasında ‘Paralel Evren’ ler ile ilgili bir çok teori, film kitap vb. bulunmaktadır. Toplumun büyük bir kesimine yayılmış bir durum söz konusu. Bir çok insan gündelik yaşantısı ile ilgili sohbetlerde bile, bilimsel bir teori olmasına rağmen, paralel evrenlerden bahsedebilmektedir.

Pekala bu kadar bilimsel bir konu olmasına rağmen paralel evren teorileri neden bu kadar çok insanların dilinde bulunmaktadır? Bu ihtiyacın altında ne yatmaktadır? Birazcık incelemeye çalışalım. Tabi ki bunu yapmadan önce, anladığımız kadarıyla paralel evrenin ne olduğunu veya olabileceğine bakalım.

Paralel evrene göre, bizim evrenimizin dışında en az bir en fazla sonsuz sayıda evren bulunmaktadır. Tahminlere göre de bizlerin alternatif modelleri buralarda yaşamaktadır. Bu alternatif modellerimiz ya şu anda yaşadığımız hayatımızın benzerini, aynısını veya farklısını yaşayabilmektedir. Sonsuz sayıda ihtimalde yaşadığımızı düşünen alternatif paralel evren teorileri bulunmaktadır. Mesela bir paralel evrende; evli, başka bir paralel evrende boşanmış, başka bir paralel evrende hiç evlenmemiş olma ihtimalimiz olabilir. Yani işin aslı her gün yaptığımız her bir seçimin paralel evrenlerde farklı yönelimleri olabilir ve bu da bizi başka bir yere götürebilir. Sonsuz sayıda alternatif yaşantınız bulunabilir.

Bazen aklınıza harika bir fikir gelebilir ama bunu çevrenizdeki insanların baskısından dolayı söyleyemeyebilirsiniz. Söyleseniz veya yazsanız veya yapsanız hayatınız çok farklı yerlere gidebilir. İşte paralel evrenler bunu olanaklı kılmaktadır. Düşünsenize pişman olduğunuz milyonlarca seçimleriniz. Hadi ya yapsaydım ne olurdu dediğiniz şeyler, keşkeleriniz, pişmanlıklarınız. Hiç birisinin olmadığı alternatif yaşantılar.

İşte bana göre paralel evren gibi aslında bilimsel bir konunun, gündelik insanın hayatında bu kadar çok yer etmesinin altında yatan bu durum; alternatif bir yaşantıda daha mutlu olma isteği, pişmanlıklarından arındırılmış olma, hata yapmamış olmak. Düşünsenize yaptığınız işte başarısızsınız, ancak başka bir iş fırsatı da gelmişti önünüze, ama belki korktuğunuzdan, belki akrabalarınızın istemediğinden veya buna benzer şeylerden deneyemediniz ve mutsuzsunuz. Belki alternatif bir modeliniz şu anda mutludur seçimini doğru yapmıştır. Bu insanın aslında yaşadığı şeylerin sorumluluğunu almamayı sağlıyor olabilir. Vicdanını böylece rahatlatıyor olabilir.

Aslında zamanda yolculuk teorilerinin altında da yatan budur. Zamanda yolculuk yapıp geçmişteki yaptığınız yanlışlıkları giderme telaşı. Ama tabi bunun mümkün olmadığı ile ilgili çok fazla teori var. Çünkü zamanda yolculuk yaptığınız andan itibaren yine alternatif bir evren yaratmış oluyorsunuz, yani bir kırılma ortaya çıkıyor. Yani geçmişte yapmış olduğunuz yanlış bir seçimi bu evrende giderebilme ihtimaliniz bu evrende çok mümkün görünmüyor, ancak paralel bir evrende düzelmiş olabilir hatanız, umarım.

Sanırım yanlışlarımız hatalarımız ne kadar çoksa o kadar çok paralel evrene ihtiyacımız olacak. Keşke-siz bir hayat eşittir, paralel olmayan bir evren modeli demek sanırım. Bu arada kimse yanlış anlamasın, yazımda paralel evrenler gerçekten var mı yok mu, onu tartışmadım. Sadece bir paralel evrene neden ihtiyaç duyuyoruz onu anlatmak istedim.

Psk. Rauf Antep

Bana ulaşmak isterseniz:

raufantep@hotmail.com

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*