5172-900x587

Musul’daki kükürt fabrikasının yıkılmasının yaratacağı kükürt dioksit ülkemizde güney illerinde hava kirliliği ve bu kirlilikten dolayı çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Türk Toraks Derneği Konuyla ilgili açıklama ve uyarıda bulundu.

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. A.Fuat Kalyoncu ülkemizde her yıl 33 bin kişinin öldüğünü ve bu sayının 2012’de trafik kazalarından ölen insan sayısından fazla olduğunu bildirdi.

“Hava kirliliğinin bu denli önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu ülkemizde, Musul’da yakılan kükürt fabrikası, ateşe verilen petrol kuyularından çıkan dumanların beklenen rüzgar ve yağmur ile ülkemizde acil halk sağlığı sorunu yaratma tehlikesi vardır. Dünya Sağlık Örgütü’nün hava kirliliğini “görünmez katil” olarak tanımladığına, her yıl 7 milyondan fazla ölümün hava kirliliği nedeniyle meydana geldiğin edikkat çekmek isteriz” dedi.

Kükürt dioksit gazının yoğun olarak solunması, akut solunum sistemi hastalıklarını, kronik solunum yolu hastalığı olanlarda ise ağır hastalık tablolarının oluşumunu tetiklemeleri bakımından tehlike oluşturur. Solunum sitemi dışında, kükürt dioksit düzeylerinin artması ile özellikle kalp krizlerinin ve buna bağlı ölüm olaylarının ortaya çıktığı bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.”

Kaynak: NTV

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*