‘Benzersiz’ adı gibi benzersiz bir etki bırakan fragmanlara sahip… Kısa sürede sosyal medyada inanılmaz ilgi gördü. Klasik muadil ilaç tartışmalarına farklı bir açıdan baktık. Adına Ekşi Sözlük’te başlıklar açıldı. Cemal Hünal, Doğa Rutkay’la Her Şey Bu Masada programında ‘Ben hayatımda ne böyle bir senaryo okudum, ne de yönetmen tanıdım.’ dedi.  İlker Bey ‘Benzersiz’in sadece senaristliğini değil; yapımcılığını, yönetmenliğini de üstleniyor! Hazırsanız ‘benzersiz’ bir röportaj sizleri bekliyor. Keyifli okumalar!

  • İlker Bey, röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Öncelikle sizi yakından tanıyabilir miyiz?

   Bu fırsatı verdiğiniz için ben size teşekkür ederim. Marmara üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2002 mezunuyum.  Bu tarihten beri Konya’da serbest eczacılık yapmaktayım. Evliyim , 7 yaşında bir kızım var.

  • ‘Benzersiz’ fragmanları tam anlamıyla bu etkiyi bırakıyor… Cemal Hünal, Doğa Rutkay’la Her Şey Bu Masada programında ‘Ben hayatımda ne böyle bir senaryo okudum, ne de yönetmen tanıdım.’ dedi. Bu denli merak edilen senaryoyu nasıl yazdınız?

   Anlatınca kurgulanmış bir hikaye gibi geliyor kulağa ama inanın süreci olduğu gibi anlatacağım. Bel fıtığım bir anda nüksetti, filmde de kullandığım bir replik var ‘’ Kitlendim kaldım.’’ Yatağa hapsoldum 3 ay.  Çok film takip eden biri olarak eczacı üzerine bir film olmadığını fark ettim. Ne türk, ne de dünya sinemasında. Eczacılar hariç her hayat anlatılmış beyaz perdede, avukat, doktor, bakkal vs. tüm hayatlar. Sanki biz üvey evlatmışız, yerimiz yokmuş gibi şu dünyada. İlk düşünce böyle şekillendi. Eczacıyı anlatan bir film çekebilir miyim. Yattığım yerden bir hikaye tasarladım kabaca. Sonra senaryo yazımı üzerine kitaplar okudum.

   Okuduğum bir kural beni cesaretlendirdi. Senaryo günlük dilde yazılır. Çünkü senaryo görücüye çıkmaz, film olarak karşımıza gelir. Betimleme, teşbih, tariz ve bunun gibi romanlarda kullanılan edebi unsurlar kullanılmaz. Yalın, net, farklı olmalı.

   Günlük dil ise kullanılan  ben bunu yapabilirim diye düşündüm. Kaba hikayeyi genişlettim, replikler, ayrıntılar ekledim. Yaşanabilecek olayların yanına fantastik öğeler de ekledim. Düzeltmeler ile beraber bu süreç altı ay sürdü.

  • Filmi hayata geçirme fikriniz; bel fıtığı ameliyatı olup 3 ay eczaneden uzak kalınca mı şekillendi?

   Eczaneden değil her şeyden uzak kaldım. günlük yaşamın telaşı bizi birçok hayalimizden alıkoyuyormuş. Bunu fark ettim. Herkese bel fıtığı olmalarını tavsiye ederim 🙂

  • Başrolünde Cemal Hünal’ın yer aldığı filmin kadrosunda Ekin Türkmen, Ruhi Sarı, Ebru Sarıtaş, Selahattin Taşdöğen, Yakup Yavru, Murat Parasayar, Haldun Boysan ve Nilüfer Aydan da oyuncular arasında… Konya’da 87 gün süren bir çekim… Bu süreç nasıl geçti?

   Çok sıkıntılı ve stresliydi. Repoları düşersek çekimler 33 gün sürdü. Oyunculardan yana çok endişeliydim ama beni en çok rahatlatan ve destekleyen onlar oldu. İmkanların azlığından şikayet etmediler. Çok güzel insanlarla çalıştım. Bir iki çürük yumurta haricinde ekibin uyumu da çok iyiydi.

  • Filmin mobilya, aksesuarları… Hepsinin sizin elinizden çıktığı doğru mu?

   Bir atölyemiz var, tasarım ürünler ürettiğimiz. Lal Sanat Atölyesi. Film için konsept birkaç ürün tasarladık  ustalarımla beraber. Birkaç mobilya, kısa namlulu tüfekler ve bir araba. Filmin de üçte birini atölyeye kurduğumuz platolarda çektik. Ben organizatördüm, elime tornavida bile almadım. Ustalarımın emeğine sağlık.

  • Her şeyi bu denli organize etmenin, daha şimdiden ‘benzersiz’ bir etki bırakan projenin sırrı sizce nedir?

   İnşallah dediğiniz gibi olurda benzersiz bir etki bırakabiliriz. Bu film için oyuncudan ekibine herkes dertlendi. Sanırım sihir buradaydı.

  • Eczanede geçen muadil ilaç tartışmaları filmde de yer alıyor. Eczacının sıklıkla yaşadığı sorunları da filmde görecek miyiz?

   Filmin akışını bozmadan bütün sıkıntılarımıza değinmeye çalıştım. Sağlıkta şiddet,muayene ücretleri, nöbette yaşanan tehlikeler gibi..

  • Bu Eczacılık sektöründe bir ilk. Eczacılar, bu sorunların dile getirilmesinden inanılmaz mutlu. Facebook üzerinden filmlere toplu katılım için organizasyonlar başladı! Ne düşünüyorsunuz?

   Meslektaşlarımın filme bu denli sahip çıkmaları beni çok mutlu etti. Böyle güzel bir camianın bir ferdi olduğum için gurur duyuyorum.

  • Sormayı atladığım, sizin paylaşmak istediğiniz bir şey var mı?

   Filme emeği geçen ve destekleyen herkese teşekkür ederim.

Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. ’Benzersiz’ Filmi 15 Eylül’de sinemalarda! Gişeniz bol olsun!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*