el-hijyeni-ve-antibakteriyel-sabunlar_20130425083017_b

FDA’in açıklamasına göre tüketicilerin antibakteriyel sabun kullanmalarının gerekliliği olmadığı gibi bu sabunlar tehlike saçabiliyor.

Cuma günü FDA triclosan gibi 19 kimyasalın kullanımını yasakladı. Şirketlere piyasadan bu ürünleri kaldırmaları için 1 yıl süre tanındı. Yasaklar hastanelerde kullanılan antibakteriyel ürünlerde değil sadece müşteriye sunulan ürünlerde geçerli.

Pek çok şirket şimdiden bu ürünleri bünyesinden uzaklaştırmaya başladı. Özellikle 2013 yılında FDA tarafından yayınlanan şirketlerin ürünlerinin güvenilirliği ve etkinliği ile ilgili bilgi sunması isteminden sonra şirketler bu konuda harekete geçmeye başlamıştı.

Bir markanın websitesinde ‘Tüm gün tazelik’ sloganıyla tanıttığı ürünün etkin maddesi olarak bu kimyasallardan biri olan triclokarbon gösterilmiş.

Pek çok şirket triklosanı benzalkonyum klorid, kloroksilenol  gibi kimyasallarla değiştirdi. FDA güvenilirlik ve etkinlikleriyle ilgili yeterli veri sunmaları için şirketlere 1 yıl ek süre tanıdı.

Bu kimyasallar hormon döngülerini bozabilir, kas güçsüzlüğüne neden olabilir.

Bu kural FDA tarafından antibakteriyel sabun kullanımını azaltmak ve düzenli su ve normal sabun kullanımını teşvik etmek için yayınlandı.

Kural yayınlandıktan sonra: ‘Antibakteriyel sabunların hastalıkların önüne geçtiğine dair bilimsel bir veri yoktur.’ Diye açıklandı.

Amerika Temizlik Enstitüsü antibakteriyel sabunların normal sabunların ötesinde koruyuculuğu olduğunu ifade etse de FDA bu açıklamayı yeterli bulmadı.

Kaynak: CNN

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*