Çoğumuz için böcek ısırması, kaşıntı ve rahatsızlık anlamına gelir. Ancak araştırmacılar, giderek artan sayıda böcek sokması ve ısırması konusunda ciddi – hatta potansiyel olarak ölümcül – tepkiler olduğunu söylüyor. Yetişkin ABD nüfusunun yüzde 7’sine kadarının böcek sokmalarına alerjisi var gibi görünüyor. Reaksiyonlar, ısırığın bulunduğu yerde büyük, uzun süren şişliklerden nefes almaya müdahale edebilen vücut çapında bir tepkiye kadar gidebilir. Bir alerjiniz varsa, 10 veya 20 yıl sonra bile bir başka alerjiye sahip olabilme şansına sahipsiniz.

Amerikan Alerji Akademisi, Astım ve İmmünoloji (AAAAI) ‘na göre, en ciddi alerjik reaksiyonlar; sarı ceketler, bal arısı, kâğıt arısı, boynuzlar ve ateş karıncalarından kaynaklanmaktadır.

Cilt ve kan testleri ile tipik olarak hangi tür zehrin sizi etkilediğini teyit etmek için kullanılıyor. Uzmanlar; yaşamınızı tehdit eden -anafilaksi gibi- reaksiyonunuz şiddetli ise, her zaman acil epinefrin tedavisi konusunda doktorunuza danışmanız gerektiğini söylüyor.

Ciddi bir reaksiyon riskini azaltmanın bir yolu, zehirli immünoterapi adı verilen bir tedavi yöntemi olan alerji atığı elde etmektir. New England Journal of Medicine’de yayınlanan bir rapora göre, şiddetli bir reaksiyon şansını yüzde 5’in altına düşürebilir.

Daha fazla bilgi için; https://www.drugs.com/news/protect-yourself-against-reactions-insect-stings-66139.html

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*