Sevgili Başkan,

2013 girişliler mezun olduktan yaklaşık 5,5 ay sonra da olsa bir açıklama yapmanız bizleri sevindirmiştir. Açıklamanızı umutla okumamıza rağmen gördük ki bu açıklama bizler için hayal kırıklığından başka bir şey ifade etmemektedir. 5,5 yıldır kongrelerde sorduğumuz soruların gerçek cevapları verilmemiştir. Söylediklerimizin hiçbiri dikkate alınmamıştır. Bunun sonucunda süreç bizleri deneme tahtası haline getirmiştir.  Umarız ki bu açıklamamız da diğerleri gibi yok sayılmaz.

Sosyal medyadan göstermiş olduğumuz tepkileri takip ettiğinizi, kaygılarımızın farkında olduğunuzu ve görüşlerimizi fazlasıyla önemsediğinizi söylemişsiniz. Sn. başkan sizin ve merkez heyetinizin bizlere yaklaşımı bizleri mesleğimizi icra edemez haline getirmiştir ve gelecek adına büyük bir boşluğa sürüklemiştir. 6643 sayılı yasanın 4. Maddesinin b bendinde   “ Üyelerin maddi ve manevi hak ve menfaatlerini korumak”  TEB’ in görevleri arasındadır. Bir kez daha sizi ve merkez heyetinizi hak ve menfaatlerimizi korumak adına göreve davet etmekteyiz.

Yardımcı eczacılık uygulaması bahsettiğiniz gibi 35 yıllık bir tartışma değildir. 35 yıl eczane sayısının nasıl sınırlanacağı konuşulmuş ve bu sürenin sonunda bu işin faturası biz gençlere çıkarılmıştır. Getirdiğiniz yasa yüksek devir ücretlerine yansımıştır.

Her yıl 2500 mezun eczacıyı ötekileştirerek eczacıların birliğini sağlayamazsınız. Yeni mezun eczacı da meslekte yıllarını geçirmiş eczacı büyüklerimiz de ikinci eczacı olma hakkına sahipken, yardımcı eczacılık dayatması nedendir?

Meslek örgütleri, yasalar, yönetmelikler; toplumsal düzeni korumak, hayatımızı düzenlemek, haklarımızı korumak, adaleti sağlamak için vardır. Peki neden meslek örgütümüz bu yasa tarafından mağdur edilen mezun eczacılardan birini bile karşısına alıp konuşmamaktadır, görüşlerini dikkate almamaktadır?

TEBGK’ nın bu süreçte bizden gelen görüşleri, istekleri ve tepkileri sizlere aktaramadığından ötürü TEBGK üst komisyonunun bizleri temsil ettiğini düşünmemekteyiz. Dekanlar konseyi karşıyken, 9 eczacı odası karşıyken, mesleğin gerçeklerinin farkında olan tecrübeli eczacılarımız karşıyken, biz gençler karşıyken yapmış olduğunuz dışlayıcı uygulamalar bizleri temsil etmediğinizi düşündürmektedir.

Yeni mezunlar ve öğrenciler olarak mesleki değerlerimize zarar vermeden, mesleğimizi yüceltmek ve hakettiği değere kavuşturmak istemekteyiz. Amacımız kimseyi kendimizle kıyas etmek değil fakat önceki mezun meslektaşlarımızın bizden farkı olmamasına karşın bize uygulanan yaptırımı anlayamamaktayız. Tahdit uygulamasını ise mesleğin yararına bulmaktayız.

Sn. başkan “Kısa vadeli çıkarlar için uzun vadeli mesleki çıkarlar göz ardı edilemez.” diyorsunuz, biz de diyoruz ki: Bu seneki mezunlara iş bulduğunuzu varsayarsak bir sonraki seneye peki ya sonraki senelere? Her eczanede bir yardımcı eczacı olsa bile 5 yılda tıkanacak bir durum var, içinde bulunduğumuz durum için uzun vadeli düşünmeye bile gerek kalmamaktadır. Gerçekleri görmezden gelmek, yeni mezunları aldatmak ve kullanmak sizlere yakışmamaktadır. Umarız meslektaş olmamızın verdiği hakları unutmazsınız ve yaptığınız yanlışlardan bir an önce vazgeçersiniz.

Saygılarımızla.

2013 ve Sonrası Eczacılık Öğrencileri Platformu

 

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*