Herkese Merhaba. Bugün sizlerle ilk defa bu yazımızla tanışacağım. Çok heyecanlıyım.Bundan kimsenin şüphesi olmasın.
Sizlerle tıbbi değeri olan meyan kökünü incelemek istiyorum.

dda

 

Meyan kökü ortalama 2 metre uzamaktadır. İçinde çok fazla miktarda madde içerir. Bunlardan bazıları; flavonoidler, bitki sterolleri, uçucu yağlar, chalcone, glikositler, kumarinler, glisirizik asit, asparagines ve anetoldur.

Meyan kökü birçok sağlık problemi için rahatlama sağlar. Ses kısıklığına iyi gelir, balgam söktürür, öksürüğe de iyi geldiği görülmektedir. Meyan kökü bronşite, prostata ve mide ülserine iyi geliyor. Özellikle bronşitte etkili olduğu düşünülen saponinler; bakterilerin ve virüslerin vücuda verdiği zararı önlüyor. Kabızlığa karşıda iyi gelen meyan kökü kramp çözücü olarak da kullanılabilir. Meyan kökü insülinle sinerjik bir etki de yaratabiliyor, hormon tedavisinin aktivitesini değiştirebiliyor. Meyan kökü, ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra, karaciğerin toksin maddeleri süzmesinde de yardımcıdır. Rahatlatıcı ve yatıştırıcıdır.

15435711_10154429468143300_1507562059_n-1

Meyan kökü deyip geçmeyiniz. Kimyasına değinirsek üzerinde yapılan çeşitli klinik çalışmalarda  kökte 39 adet koku elemanı bulunmuştur. Aromaterapik çalışmalarda dikkate alınmaktadır.

TAVSİYE EDİLEN DOZ VE SÜRE:

Doktor tarafından farklı şekilde önerilmedikçe 4-6 hafta süre dışına çıkılmamalıdır. (FFD MONOGRAFLARI)  6 haftadan fazla kullanım durumlarında günlük 20 g dan fazla kullanılan meyan kökü hiperminerolokortikoidizm oluşturabilir. Başağrısı, huzursuzluk, tansiyon yükselmesi şeklinde kendini gösterir. Na- K dengesi bozulur. Sodyumla su tutulması olup, potasyum atılabilir. Bu da istenen bir şey değildir. Bu potasyum atılması durumudur. Atılmadığı durumda vücutta potasyum fazlalığına neden olacaktır. Beslenmede bu bitki kullanılırken potasyum açısından zengin  bir diyete dikkat etmelidir. El ve ayaklarda şişme yani su tutma başlarsa kullanım  kesilmelidir. Eczacı bu uyarımları hastalara kullanım öncesi ve kullanım sırasında tekrar etmelidir.

BESİN VE İLAÇ ETKİLEŞİMİ:

  1. Potasyum kaybına neden olan diüretiklerin etkisini arttırır.
  2. Sodyum tutulumuna neden olduğu için hipertansif etkiyi artırırlar. Antihipertansif etkiyi azaltırlar.
  3. Kortizon etkisini arttırıcı etkisi vardır.

(FFD MONOGRAFI SAYFA 281)

TOKSİSİTE:

Herhangi bir toksik etki kayıt edilmemiştir.

Konumuzu burada noktalarken önce hastalanmamayı ilke edinmemiz gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum…

Sevgiler…

(J Agric Food Chem. 2016 Nov 9;64(44):8388-8396. Epub 2016 Oct 25.

Characterization of the Key Aroma Compounds in Raw Licorice (Glycyrrhiza glabra L.) by Means of Molecular Sensory Science.

Wagner J1, Granvogl M1, Schieberle P1)

 

UZM.ECZ.DİLEK KİREMİTÇİ

 

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*