15439981_893554477446553_5956218597259448240_n

Sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla bu yıl beşincisi düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası, 8-9-10 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Bu yıl 10 farklı ülkeden toplam 185 konuşmacının katıldığı etkinlik, profesyonelleri, sanayicileri, iş dünyası temsilcilerini, akademisyenleri, öğrencileri ve yenilikçi fikirleri olan girişimcileri bir araya getirdi.

lsg

Ulusal ve uluslararası birçok inovasyon gurusunun bilgi ve deneyimlerini paylaştığı etkinliklerde; İnovasyonun Ekonomik Kalkınmadaki Gücü, Büyüme Odaklı İnovasyon, Akıllı Şehirler, Yapay Zeka, Biyomekatronik, Giyilebilir Teknoloji, Dijital Oyun, Spor, Kadın Girişimciler, Sosyal İnovasyon ve Sinema gibi başlıklarda konferans, panel, sergi ve atölye çalışmaları da düzenlendi. Programda, firmalarda inovasyonu teşvik etmek amacıyla verilen 3. İnovaLİG Ödülleri de sahiplerini buldu.

img_0017

Etkinlikte pek çok sergi ve projeler beğeniye sunuldu!

Etkinlikte üç gün boyunca Ar-Ge Proje Pazarı Sergileri, Maker Sergisi, Girişimci Mucitler Sergisi ve TİM-TEB Girişim Evi Sergisi gibi birçok proje de katılımcıların beğenisine sunuldu.

mkkl

Türkiye İnovasyon Haftası’nda teknolojik açığa dikkat çekildi!
Türkiye İnovasyon Haftası’nın açılışına TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve ihracat dünyasından pek çok isim katıldı. Açılışta konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; “Türkiye’nin esas meselesi, cari açık veya dış ticaret açığı değil, teknoloji açığıdır. Teknoloji açığını kapatırsak, cari açığı ve dış ticaret açığını zaten otomatik olarak kapatmış oluruz” dedi.

20161209_114649

Etkinliğe 140 üniversiteden iki bin öğrenci katıldı!

Açılış konuşmasını yapan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’yi teknoloji üreten ülke konumuna ve 2023 hedeflerine inovasyona liderlik edecek gençlerin ulaştıracağını söyledi. Etkinlik için 140 üniversiteden gelen iki bin öğrenciye seslenen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Gelişmiş ülkelerde inovasyon artık yazılım üzerinden yapılıyor. Yapay zekaya bağlı robotik çözümler veya yazılım uygulamalarının 2025 itibariyle ABD’deki işlerin yüzde 15’ini ele geçireceği söyleniyor. Dünya işsiz ekonomiye hazırlanıyor. Artık tek iş; tasarım, Ar-Ge, marka ve inovasyona liderlik etmektir” diye konuştu.

img_0054

Röportajlar çok yakında!

Sağlık alanında yapılan ar-ge, tasarım, inovatif girişimleriyle; Stema Kurucusu Sertaç ÇELİKYILMAZ ve ekibi, 3Durak kurucularından İlker VARDARLI, Çalık Holding yöneticileriyle röportajlarımız çok yakında sizlerle!

 

 

Kamera: İsmail Can Beşikci

Haber: Ayşenur Yanardağ& İsmail Can Beşikci

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*