8-120z409422n28

Adeloide Üniversitesinden araştırmacılar Geleneksel Çin Tıbbında bitkisel karışımların kanser tedavisindeki etkinliğini ortaya koydu. Karışım enjeksiyon yoluyla  Çin’de kanser tedavisinde kullanılmak üzere onaylandı. Geleneksel Çin Tıbbı yüzlerce hatta binlerce yıllık bir geçmişe sahip.

Çalışmanın lideri: ‘Bu ilaçların yararına dair birçok kanıt var fakat mekanizmaları henüz anlaşılmış değil.’ dedi. Eğer bu ilaç karışımlarını tek tek incelersek onların faydalarının olmadığını hatta yan etkilerinin arttığını görüyoruz. Fakat bir araya geldiklerinde tedavi edici etkileri ortaya çıkıyor.

Bu çalışma bitki karışımlarının moleküler temelli etkisinin incelendiği ilk çalışmalardan biri. Bu bağlamda, iki tıbbi bitkinin köklerinin özütü incelendi. Kompleks biyolojik sistemlerin incelenmesinde tek bir değişkeni incelemek yerine sistemin tüm yönlerini anlamaya çalışan bir yöntem kullanılır.

Geleneksel Çin Tobbını batı tıbbıyla bütünleştirmek için bir bilim merkezi kuruldu. Bu bilgi diğer geleneksel Çin Tıbbı ilaçlarının mekanizmalarını analiz etmek için kullanılabilir ve onların batı tıbbında kullanılmasının yolunu açabilir.

Kaynak: Science Daily

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*