Bayramlarda artan şeker ve tatlı tüketiminin yanı sıra kurban bayramında ek olarak kırmızı et tüketimi de artmaktadır. Bu dönemde özellikle yüksek tansiyon, diyabet ve kalp-damar hastaları, mide rahatsızlıkları olanlar ve yaşlılar beslenmelerine daha çok dikkat etmelidir.

bayramda-yemek* Hayvansal kaynaklı proteinlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriklerinin fazla olması sebebiyle bu besinlerin kontrollü tüketilmesi gerekir. Porsiyon kontrolüne özellikle dikkat edilmeli, aşırıya kaçılmamalıdır. Ağır bir öğün sonrası kalp krizi riskinin arttığı unutulmamalıdır.

* Kırmızı etler diğer besinlere göre daha zor sindirilirler. Yeni kesilen etler ise serttir ve çok daha zor sindirilirler. özellikle mide rahatsızlıkları olanlar eti en az 24 saat buzdolabında dinlendirip tüketmelidirler. Dinlenen et daha yumuşak olur ve daha kolay sindirilir.

* Donmuş et buzdolabının iç kısmında çözdürülmeli, çözülme sonucu oluşan suyun diğer besinlere geçişi önlenmelidir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözülmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur bu sebeple çözünen etler hemen pişirilmeli tekrar dondurulmamalıdır.

* Et tüketilirken ızgara veya haşlama gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Yüksek ısıda uzun süre pişirme ve kızartma yönteminin bazı kanserojen maddelerin oluşumuna sebep olabileceği unutulmamalıdır.

* Bayram boyunca ve sonrasında her gün öğle ve akşam kırmızı et tüketilmesi, sebze ve lif kaynağı besinlerin aksatılması hazımsızlık ve şişkinliğe sebep olabilir. Öğle yüksek miktarda kırmızı et tüketildiyse akşam daha çok sebze ve lif kaynağı besin ağırlıklı beslenilirse bu tip rahatsızlıkların önüne geçilebilir. Her gün yapılan 30-40 dakikalık yürüyüşler de fazla besin tüketimine bağlı şikayetlerin önüne geçecektir.

* Etler yüksek protein içeriği, çeşitli vitamin ve mineraller içermesine rağmen C ve E vitamini içermezler. Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin/salata/sebze/taze sıkılmış meyve suyu tüketilmesi önemlidir. Bu yöntem ile besin çeşitliliğini artırırken, tüketilen C vitamini demirin emilimini artırır.

* Etler kendi yağında pişirilmeli, ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı ve tereyağın et yemeklerinde kullanımından kaçınılmalıdır.

* Sakatat yüksek miktarda doymuş yağ içerdiğinden kalp damar hastaları özellikle uzak durmalıdır.

* Günlük su tüketimi (2,5L) ihmal edilmemelidir.

* Son olarak etler saklanırken birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak, buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılarak buzdolabının buzluk kısmında (-2 derecede 3-5 gün) veya derin dondurucuda (-18 derecede 3 ay) saklanmalıdır.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu bayramlar dileriz. İyi bayramlar 🙂

Ecz. Zeynep Karabulut

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*