onamaKendimizi tanımak istiyorsak başkalarını da tanımalıyız çünkü aslında bir bütünün parçalarıyız.

Geleceğin E Hali’nin hoş yanlarından bir tanesi küçük ve şirin bir salonda sürekli gençlere yönelik oturumlar olmasıydı. Oturumlardan birinde biri Almanya’dan diğeri Belçika’dan iki genç eczacı geldi. Keşke Dünya’nın farklı yerlerinden eczacılık öğrencileriyle veya genç eczacılarla sık sık eğitimi, eczacılığı, geleceği tartışmak için bir araya gelip yeni pencereler açabilsek kendimize. En azından kongrelerde böyle oturumların, salonların sık olmasını diliyorum ve beni duyan organizatörlere iletiyorum.

Belçika ve Almanya’daki sistemlerden kısaca aklımda kalanlardan bahsedeyim.

Belçika’da Eczacılık;

Zincir eczaneler ve zincirden bağımsız eczaneler mevcut.

Yeni mezunlar eczane açamıyor ancak devralabiliyor.

OTC ilaçlar internette satılabiliyor.

Eczacıların %75 i eczane eczacısı.

Yaklaşık 5000 eczane, her yıl yaklaşık 500 mezun öğrenci var.

800 eczacı endüstri eczacılığı yapıyor ve endüstride çalışanların çoğu kalite kontrol departmanında çalışıyor.

Almanya’da Eczacılık;

Eczacıların çoğu firmada çalışıyor. Sağlık profesyoneli gibi değil ama bilim insanı olarak görülüyorlar. Yaklaşık 110.000 eczacı firmada 60.000 eczacı sayıları yaklaşık 20.000 olan serbest eczanelerde çalışıyor. Firmada çalışan eczacıların önemli bir bölümü araştırma yapıyor. ARGE oldukça gelişmiş. Ayrıca firmada çalışmaya başlayan eczacılar endüstri çalışanları arasında en yüksek maaşla başlayanlar arasında. Serbest eczane sayısı artmıyor hatta azalıyor. OTC ve reçeteli ilaçlar internette satılabiliyor.

Türkiye’de kişi başına düşen eczane oranını çok fazla bulmakla birlikte ilaçların internette satılmamasını bunu dengeleyecek iyi bir unsur olarak değerlendirdiler.

Açelya Önder

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*