14287546_1201009306630342_1692145106_n

Türkiye’de bundan 5-10 sene öncesine kadar birçok öğrencinin hayal ettiği ve okumak istediği bölümlerden biri olan Eczacılık mesleğini yurt dışında daha doğrusu Amerika’da yapmak isteyen arkadaşlar için küçük bir yazı yazmaya çalıştım. Bunu yazarken aslında içinde bulunduğum şartlar bana bunu yazmam gerektiğini hissettirdi. Türkiye’de artık mesleğin geldiği nokta itibarıyla eskisi kadar değer görmediğini düşünen meslektaşlarımızla da konuştuktan sonra ben dahil bu bölümden mezun olan bir çok arkadaşımın sormuş olduğu bu mesleği yurt dışında Türkiye’den almış olduğum Eczacılık diplomamı da kullanarak yapabilir miyim? Bu soruyu sorduktan sonra yani şuan yurt dışında (Amerika’da) bunu yapmaya çalışıyor daha doğrusu deniyorum.

Ocak 2015, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum.  Mezun olduktan hemen sonra bir çok eczacının yaptığı gibi hem atamalara başvurdum hem serbest eczane için bir süre eczane açılabilecek yerleri gezdim. Aynı zamanda bir kaç özel hastaneye başvurumu göndersem de herhangi bir geri bildirim almadım. Kabul ediyorum iyi bir öğrenci değildim ama elle tutulur ve değerli bir meslekten mezun olmanın yarattığı bir baskı vardı işsiz kalamazdım. Ama işsizdim.

Okul zamanından kalma İngilizcemin olmasının avantajı ile yönümü yurt dışına çevirmiştim. Benim için bir seçeneğin dışında ilk seçenek olmuştu artık. Bu andan itibaren Türkiye’den mezun olup yurt dışında bu mesleği yapan eczacı meslektaşlarıma ulaşmaya çalıştım onlardan bilgi almalıydım. Bir yolu olmalıydı zor ve uzun olsa bile bu eğitimi sadece Türkiye’de Eczacı olmak için almış olmak istemiyordum. Mezuniyetimden yaklaşık 6 ay sonrasında o dönem Amerika’da Eczacı olduğunu öğrenmiş olduğum değerli Eczacı Leyla Mine Tandağ ile iletişime geçtim ve Amerika’da eczacı olma serüvenim o andan sonra başladı. Buraya gelmeden önce de duymuş olduğum Türk Amerikan Eczacılar Birliği’ne de ulaşmış olup değerli Eczacı Mehmed Bulend Uğur Bey’e de ulaşıp bir hayli bilgi aldım.

Leyla Hanım tam da istediğim gibi Türkiye’de Eczacılık eğitimini tamamladıktan sonra Amerika’da MBA yapmaya karar veren o esnada da Amerika’da FPGEE adıyla bilinen akreditasyon sınavına girip başarıyla geçen başarılı bir eczacı arkadaşımızdı. Bir süre Amerika’da eczacılık yaptıktan sonra Türkiye’de kendi eczanesini işletmeye başlamıştır. Bana hem ilham kaynağı olmuş olup aynı zamanda da şu ana kadar çok yardımı dokunmuştur.

Sınavın içeriğini ayrıntılı anlatmak yerine sürecin nasıl işlediği ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum, gerekirse ileride sınavın içeriği ile ilgili daha fazla bilgi verebilirim. Bu sınav kendi  ülkesinde Eczacılık eğitimini tamamlamış olan öğrencilerin Amerika’da yasal olarak Eczacılık yapmalarına olanak sağlamaktadır. Eczacılık eğitim ücretlerinin yüz binlerce doları bulduğu Amerika’da NABP (National Association Board Of Pharmacy) adındaki yasal derneğin sınavın bütün yükümlülüklerini kontrol ettiği sistemde, başta girip başarılı olmanız gereken bir kaç sınav vardır ve bunların sıralaması size bağlıdır. FPGEE sınavı sene içinde iki defa yapılmakta olup sınava başvuru için evraklarınızı NABP ‘e kapalı ve mühürlü zarflarda göndermeniz gerekmektedir. Bunun bir başka açıklaması da evraklarınızın güvenilirliğini ve esasını resmi olarak mezun olduğunuz okul üzerinden kontrol etmek istiyorlar. Şuan sürecin tam bu noktasındayım ve bu konuda da kendisinden çokça yardım aldığım Leyla Hanım Eczacılık görevinin yanında Türkiye’de FPGEE için danışmanlık görevi de yapmaktadır. Türkiye’de olmasına rağmen zor durumda kaldığım her an sorularıma samimiyetle cevap veren bir konumda olup bana sürekli açık ve sağlam bilgiler vermiştir.

NABP Bu sınavın yanında ingilizce seviyenizi de ölçmek için sizden TOEFL sınavınıza girmenizi istemektedir. TOEFL sınavına girerken sınavdan da almanız gereken skoru yine NABP’nin ana sayfasında bulabilirsiniz. Evraklarınız kuruma ulaştıktan sonra ve kurum bu evraklarınızı tamamen onayladıktan sonra sınava girmeye hak kazandığınıza dair sizinle iletişime geçiyorlar. İstediğiniz zaman kurumla iletişime geçebilir ve bu sınavı sene içinde belli olan iki tarihten nisan veya kasım aylarından birinde alabilirsiniz. Sınavları yani FPGEE ve NABP’yi geçtikten sonra 1000 saat staj zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu sınava Amerika’da girmek zorundasınız. Ben şuan burada öğrenci vizesiyle kalıyorum ama siz buraya turist vizesi ile bile gelip sınava girebilirsiniz.

Başta da belirttiğim gibi bütün süreç boyunca başta Ecz. Leyla Hanım ve Türk Amerikan Eczacılar Birliği’ne de şuana kadar bana verdikleri destek ve yardımları için teşekkür etmeyi borç biliyorum.

Umarım süreç dilediğim gibi hızlı ve kolay geçer ve bir sonraki yazımda çok daha iyi bir noktada olduğumu sizinle paylaşabilirim.

Link olarak buraya Türk Amerikan Eczacılar Birliğinin facebook sayfasını ve Leyla hanımın da facebook sayfasını bırakıyorum. Bana çokça soru soran arkadaşların bu iletişim linklerinden benden çok daha iyi bilgi alabileceklerini ifade etmek istiyorum.

  • Eczacı Leyla Mine Tandag

https://www.facebook.com/lmtyazar

  • Türk Amerikan Eczacılar Birliği

https://www.facebook.com/groups/TAPhA/?fref=ts

https://www.facebook.com/turkamerikaneczacilarbirligi/?fref=ts

Şaban Kar

Find this content useful? Share it with your friends!

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*